назад

Постраждала у ДТП отримала понад 400 тис. грн відшкодування матеріальної та моральної шкоди

Життя складається з миттєвостей – добрих, сумних, щасливих, хвилюючих, інколи трагічних. Одна з таких трагічних миттєвостей – ДТП, в якій загинуло двоє осіб, а пані Ілона отримала інвалідність, розділили її життя на «до» та «після».

Цей випадок в 2016 році набув дуже великого розголосу в Роздільнянському районі. Адже через неуважність та необережність водія маршрутного таксі загинули на місці двоє людей – чоловік та жінка, а пані Ілона отримала численні ушкодження. Їхній опис у висновку судмедексперта займає понад півсторінки – спотворене обличчя, травми голови, перелами ніг. Також у цій пригоді постраждав і неповнолітній син пані Ілони. В 2018 році вироком Роздільнянського районного суду водія маршрутного таксі було визнано винним та засуджено до ув’язнення на 7 років.

А що ж пані Ілона? Вона вчилася жити в нових для себе умовах. Адже приваблива жінка у 42 роки одночасно втратила здоров’я, отримавши ІІ групу інвалідності, тривалий час була прикута до ліжка, зі спотвореним обличчям і тяжкою психологічною травмою. Але чи не найбільше обурення у жінки викликало те, що їй не тільки не була відшкодована ніяка шкода, а й навіть ніхто не вибачився перед нею.

Для захисту прав пані Ілони з питання відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої в результаті ДТП, було призначено адвоката Вадима Твердохліба.

Чим ця справа Вам запам’яталася?

Отримавши доручення, я з’ясував, що під час розгляду кримінальної справи в 2018 році цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди подавався, але суд апеляційної інстанції ці вимоги відхилив. У такому випадку єдиним виходом для клієнтки отримати бодай якусь компенсацію було звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

До кого в такому випадку заявляються вимоги щодо відшкодування шкоди і виплати компенсації?

За загальним правилом, відповідальність несе особа, яка заподіяла шкоду. Якщо шкода завдана транспортним засобом – відповідає власник такого засобу, а якщо за кермом транспортного засобу був найманий працівник під час виконання своїх трудових обов’язків (як в нашому випадку) вся шкода має бути відшкодована роботодавцем. Тому першим відповідачем по цій справі виступало підприємство-перевізник, чий працівник став винуватцем аварії, а співвіповідачем визначено страхову компанію, адже автобус, яким скоєно ДТП, був застрахований.

Які обставини треба було доводити в суді, аби обґрунтувати свої вимоги?

Взагалі, у спорах про відшкодування шкоди діє презумпція вини заподіювача шкоди (у нашому випадку – компанії-перевізника), а на позивачку покладається  обов’язок довести наявність шкоди та її розмір, протиправність поведінки винуватця аварії та причинно-наслідковий зв’язок. Нам не потрібно було досліджувати обставини аварії та встановлювати винних осіб, адже це було зроблено під час розгляду кримінальної справи в 2018 році і водій, який спричинив ДТП, отримав своє покарання – 7 років позбавлення волі. Також було встановлено, що саме через цю аварію пані Ілона отримала інвалідність. Тож нашим завданням було обґрунтувати наявність та розмір шкоди.

Що може бути доказами в таких випадках?

Для встановлення наявності та розміру майнової шкоди пред’являлися чеки, квитанції та накладні, які підтверджували витрати на лікування та реабілітацію пані Ілони. Крім того, були заявлені вимоги і щодо відшкодування моральної шкоди.

Як довести наявність моральної шкоди і чим можливо виміряти її розмір?

Згідно з практикою ЄСПЛ, порушення прав людини вже само по собі тягне за собою моральні страждання та виникнення моральної шкоди. При визначенні розміру відшкодування моральної шкоди необхідно враховувати, що моральну шкоду не можна відшкодувати в повному обсязі, так як немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю, спокою, честі та гідності людини. Будь-яка компенсація моральної шкоди не може бути адекватною та достатньою аби компенсувати людські страждання, тому її розмір може мати суто умовний вираз.

Все ж таки поясніть, у чому полягала саме моральна шкода, завдана Вашій клієнтці?

До моменту аварії пані Ілона була привабливою одруженою жінкою, працювала, вела активне громадське життя, навіть хотіла балотуватися на посаду голови сільської ради. А через ДТП отримала ІІ групі=у інвалідності, була змушена залишити роботу, від неї пішов чоловік, покинувши з двома малолітніми синами та двома старенькими бабусями, яких вона повинна була утримувати. На громадській роботі було поставлено хрест, адже через спотворене обличчя жінка втратила впевненість в собі і довгий час боялася навіть вийти з дому. На підтвердження цих фактів в суді заслуховувалися свідки, досліджувалися медичні записи клієнтки.

Яке рішення прийняв суд?

Розгляд справи був нелегкий і тривалий. Суд першої інстанції підтримав наші позовні вимоги та ухвалив, на мій погляд, унікальне рішення, яким не тільки зобов’язав страхову компанію виплатити клієнтці компенсацію у розмірі 110 тисяч гривень, а компанію-перевізника не тільки відшкодувати матеріальну шкоду в розмірі 500 тисяч гривень, а й щомісяця сплачувати пані Ілоні втрачений заробіток внаслідок зменшення загальної працездатності у сумі 930 грн. щомісячно, починаючи з дня аварії до моменту відновлення працездатності або отримання іншої групи інвалідності, а також 30 тисяч гривень моральної шкоди на користь неповнолітнього сина жінки.

І що ж було далі?

Відповідачі це рішення оскаржували в Одеському апеляційному суді. Пані Ілона була настільки виснажена судовою тяганиною, що погодилася зменшити суму відшкодування та відмовитися від щомісячного відшкодування і підписала з компанією-перевізником мирову угоду, яку суд затвердив. При цьому, сума моральної шкоди, яка була присуджена неповнолітньому сину пані Ілони не оскаржувалася і має бути виплачена юнакові в повному обсязі.

Що в результаті отримала клієнтка?

Страхова компанія виплатила їй компенсацію в сумі майже 110 тисяч гривень і компанія-перевізник 300 тисяч гривень. Ці кошти пані Ілона вже повністю отримала і почала відновлювати власне обличчя. Тож сподіваюся, її життя налагодиться.