назад

Постраждала від домашнього насильства була захищена не тільки від кривдника, а й від протиправних дій поліції

Іноді постраждалі від домашнього насилля потребують захисту від непрофесійних дій правоохоронних органів. І тоді на допомогу приходять адвокати системи безоплатної правової допомоги.
Вікторія зі своїм малолітнім сином неодноразово потерпала від насильницьких дій чоловіка. Він навіть виїхав для проживання в інше помешкання, але це не завадило йому систематично без дозволу приходити до квартири, де мешкала дружина з сином, влаштовувати бійки, сварки, погрожувати фізичною розправою.
Жінка звернулася за допомогою до Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Двічі уповноваженими особами відділу поліції було винесено терміновий заборонний припис стосовно кривдника, яким йому заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, зобов’язано залишити місце проживання постраждалої особи, а також заборонено входити та перебувати в місці проживання постраждалої.
Незважаючи на заборонний припис, кривдник продовжував вчиняти дії, які кваліфікуються як домашнє насильство.
Під час розгляду в суді заяви постраждалої Вікторії про винесення вже обмежувального припису, стало відомо, що старший інспектор поліції склав терміновий заборонний припис (ТЗП) відносно самої жертви домашнього насильства.
Як з’ясувалося, підставою для складання ТЗП, було нібито скоєння Вікторією домашнього насильства економічного характеру відносно її чоловіка , яке полягало в тому, що вона начебто не віддавала його речі. Обставини, які були підставою для термінового заборонного припису відносно Вікторії, встановлені виключно зі слів її чоловіка, не були перевірені правоохоронцями. Будь-якими іншими доказами наявність підстав для винесення ТЗП також не підтверджувалася.
Адвокат Ірина Лічман, призначена постраждалій від домашнього насильства для надання безоплатної вторинної правової допомоги, негайно звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із заявою про визнання дій правоохоронця протиправними та скасування термінового заборонного припису відносно Вікторії.
Пропонуємо обґрунтування заявлених вимог:
Під час винесення термінового заборонного припису відносно Вікторії старшим інспектором поліції були порушені вимоги ч.6 п.10 глави 2 Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника, а саме: під час винесення припису в ньому зазначаються у рядку «у зв’язку із скоєнням ним (нею) домашнього насильства» – форма(и) домашнього насильства та стислий зміст правопорушення.
У відповідності до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
У відповідності до вимог Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (ч.1 ст.25), підставами для застосування термінового заборонного припису стосовно кривдника є небезпека для життя і здоров’я постраждалих осіб.
Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків, у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи.
Отже, терміновий заборонний припис застосовується поліцією у випадку наявності загрози для потерпілої особи та з метою негайної протидії акту домашнього насильства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Національну поліцію» під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
Відповідно до ч. 9 ст. 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду в загальному порядку, передбаченому для оскарження рішень, дій або бездіяльності працівників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.
  • Суд задовольнив вимоги Вікторії в повному обсязі, визнавши протиправними дії старшого інспектора поліції та скасувавши терміновий заборонний припис відносно неї.
  • Тим часом в іншому суді за допомогою адвоката системи БПД Ірини Лічман було задоволено в повному обсязі заяву Вікторії про винесення обмежувального припису відносно кривдника- її чоловіка за скоєння домашнього насильства на 6 місяців, яким йому заборонено перебувати в місці її проживання, наближатись до неї на відстань ближче 100 метрів.
Права особи, яка страждала від домашнього насильства, захищені завдяки кваліфікованій і оперативній допомозі адвоката системи безоплатної правової допомоги.