назад

Потерпілий та неповнолітній обвинувачений не лише порозумілися, а й в подальшому стали друзями: приклад успішного відновного правосуддя на Сумщині

Певні вчинки підлітків можуть мати доволі серйозні наслідки: від осуду й непорозуміння оточуючих до більш глобальних – обмеження чи позбавлення волі. А ще є ризик втратити довіру найрідніших, позбутися друзів, їхньої підтримки. У житті 17-річного Миколи стався випадок, про який він волів би забути, адже через нього його доля могла змінитися в не найкращу сторону. Допомогла хлопцю участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Того вечора Микола разом з компанією відпочивали біля одного з місцевих навчальних закладів. Хлопець на той момент всіх присутніх не знав, але це не завадило цікаво проводити час. Молодь була у піднесеному настрої, жартувала, слухала музику на телефоні одного з товаришів. Коли на дворі стемніло, одна з дівчат помітила, що загубила браслет.  У темноті всі почали його шукати, підсвічуючи ліхтариками мобільних телефонів. Миколі свій телефон для пошуку дав Сергій. Після того, як браслет знайшли, Микола поклав телефон у кишеню свого одягу, і помітив, що забрав чужу річ лише тоді, коли вже повернувся до гуртожитку.

У результаті неповнолітній Микола обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185 КК України (крадіжка).

«Микола з бідної родини і ніколи не мав можливості похизуватися перед однолітками модними дорогими речами. Тому коли хлопець виявив цінну річ, не зміг втриматися від спокуси забрати її собі. Пізніше, під час наших зустрічей, юнак зізнавався, що йому було неабияк соромно за свій вчинок і він не до кінця усвідомлював усі наслідки», – говорить адвокат-посередник Олена Дерев’янко.

Що характерно, то вже після медіаційних зустрічей потерпілий та неповнолітній обвинувачений не лише порозумілися, а й стали друзями. І це неабияк вплинуло на подальший хід справи й реалізацію проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», у якому Микола взяв участь. Адже проєкт передбачає наявність кількох факторів:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

Усі ці умови були забезпечені у даній справі, що дало можливість захиснику адвокатці Ярославі Рудейчук, яка співпрацює з системою БПД,  в судовому засіданні заявити клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності.

У результаті суд ухвалив звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.

Довідково: номер судового провадження 1-кп/584/87/21, номер кримінального провадження в ЄРДР: 12021205470000015