назад

За яких умов людину, яка зникла безвісті, оголошують померлою

Життя непередбачуване. Трапляються ситуації, коли людина вийшла з помешкання і більше не повернулась – пропала безвісті. Родичам і близьким важко повірити, що людина – зникла, або ще гірше – померла. Як би там не було, з часом настає потреба здійснити всі юридичні процедури, аби не порушити прав зниклої людини і не втратити власних. 

До Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Уляна. Жінка розповіла, що ще у грудні 1996 року її донька повідомила, що їде зі своїм знайомим до Німеччини. Відтак у перших числах січня 1997 року зателефонувала та повідомила, що у неї все гаразд. Після цього на зв’язок більше не виходила, жодних відомостей про неї ніхто з сім’ї, родичів чи знайомих не мають, за місцем реєстрації не з’являлась. Спроби відшукати доньку результатів не дали. Тобто 23 останні (!) роки пані Уляна так і не знає, де її дочка і що з нею.

Варто зауважити, що на момент звернення жінки відомостей про доньку не було жодних. У серпні 2015 року її оголосили в розшук, як безвісно зниклу, щодо якої заведено оперативно-розшукову справу.

Окрім душевного болю, пані Уляна зіштовхнулася ще й з перепонами повноцінно використовувати своє право власності на нерухоме майно, а саме: повноцінно розпоряджатися квартирою (продати, переоформити на іншу особу), отримувати субсидію (необхідна заява всіх співвласників), оформити договір дарування квартири на третього співвласника – свого сина.

Вивчивши всі матеріали справи, юристка Кельменецького місцевого центру  Сніжана Ватрич допомогла жінці звернутися до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.

Коментує юристка Кельменецького місцевого центру з надання БВПД Світлана Ватрич:

За яких умов людину, яка зникла безвісті, оголошують померлою?

За ст. 46 Цивільного кодексу України  рішення про оголошення фізичної особи померлою приймає суд за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку – протягом шести місяців.

Виняток (ч. 2, ст. 46 ЦК України): фізичну особу, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, суд може оголосити померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього терміну, але не раніше як минуть шість місяців.

Які правові наслідки визнання фізичної особи померлою?

Після набрання законної сили рішенням суду про оголошення фізичної особи померлою, суд надсилає рішення до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, до  відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

Оголошення громадянина померлим тягне за собою такі ж наслідки, що й смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.

При оголошенні громадянина померлим днем його смерті вважається день набуття чинності рішенням суду, а в деяких випадках – день його ймовірної загибелі.

Справа №719/365/20