назад

Позбавлення батьківських прав не звільняє від сплати аліментів

До Томашпільського центру звернулась неповнолітня особа Альбіна, яка повідомила, що хоче позбавити батьківських прав тата, оскільки після смерті матері, вона залишилась проживати з рідною сестрою, яка про неї піклується та матеріально забезпечує, а батько, з яким вона бажала відновити спілкування, не проявляє належної турботи та не цікавиться її справами.

Для представництва інтересів Альбіни в районному суді призначили адвоката — Солоненка Богдана Миколайовича. Адвокат порадив неповнолітній окрім позбавлення батьківських прав, поставити перед судом і питання про стягнення аліментів з батька на її утримання.

У судовому засіданні неповнолітня повідомила, що батька вона практично і не знала, оскільки з матір’ю, коли та була жива, він не проживав. Лише після смерті матері, дівчинка дізналась, що у неї є батько та отримала контактні дані тата та відповідно зателефонувала йому. Батько відмовився з нею підтримувати зв’язок та з часом взагалі змінив номер. Наразі вона проживає з рідною сестрою по матері, яка купує їй одяг, ходить на батьківські збори, займається лікуванням, коли вона хворіє.

Законний представник неповнолітньої-сестра Альбіни. Її матір проживала однією сім’єю з батьком Альбіни. У 2006 році батька засудили районним судом за вчинення злочину, а після звільнення з місць позбавлення волі поїхав у м. Київ, де проживав однією сім’єю без реєстрації шлюбу з жінкою . Вказану інформацію вона дізналася після смерті матері, коли в інтересах своєї сестри Альбіни розшукувала відповідача, оскільки вважає, що сестра потребує спілкування з батьком, виховання та матеріального утримання з боку останнього. До того ж, сестра виявила бажання проживати у її сім’ї, тому вона мала намір з’ясувати, чи не бажає тато забрати доньку на проживання до себе. Відповідач на її телефонний дзвінок повідомив, що не має бажання забирати доньку, а в наступному перестав відповідати на телефонні дзвінки, уникав будь-яких розмов, у зв’язку із чим вона спілкувалася з цивільною дружною останнього, котра і повідомила їй інформацію про те, що той вживає спиртні напої, вчиняє насильство у сім’ї. У лютому батько приїхав до їх села, завітав до її будинку, зіславшись на те, що має намір познайомитися з донькою, але ввечері повідомив, що у нього відсутні документи, які встановлюють особу, йому ніде переночувати, тому просив залишитися у будинку на ніч та позичити грошей на зворотну дорогу до м. Києва. Відповідно кошти на дорогу йому позичили.  Після цього відповідач зник, не відповідає на жоден її чи сестри телефонний дзвінок. Вважає, що батько Альбіни умисно ухиляється від виконання батьківських обов’язків, тому його слід позбавити батьківських прав та стягнути кошти на утримання неповнолітньої сестри.

Представник позивача – адвокат Солоненко Б.М. у судовому засіданні у вступному слові уточнив позовні вимоги в частині стягнення аліментів, зазначивши, що просить визначити аліменти на утримання неповнолітньої Альбіни, у розмірі чверті заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У судовому засіданні було заслухано представника РДА як орган опіки та піклування, який погодився з висновком Органу опіки та піклування щодо позбавлення громадянина В. батьківських прав, оскільки змінити поведінку відповідача щодо його дитини у кращу сторону неможливо, в діях батька наявна вина у невиконанні батьківських обов’язків, проживання дитини з батьком суперечитиме інтересам дівчинки, яка наразі проживає з сестрою та отримує належний догляд та піклування.

Суд прийняв рішення про задоволення позову неповнолітньої особи щодо позбавлення батьківських прав та стягнути аліменти у розмірі однієї чверті (1/4 частини) заробітку (доходу) громадянина В., але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до повноліття дитини.

Довідково:

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини (ч.2 ст.166 СК України).

Статтею 180 СК України, передбачено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч.2 ст.182 СК України).

Справа № 152/1435/20