назад

Позбавлення батьківських прав як спосіб забезпечення прав та інтересів дитини

Як бути, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини? Вони можуть бути позбавлені судом батьківських прав, адже своєю бездіяльністю вони завдають шкоди інтересам дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, зокрема не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей та не створюють умов для отримання нею освіти.

Адвокатка Самбірського місцевого центру з надання БВПД Світлана Дик, допомогла бабусі довести в суді факт ухилення батьків її внучки від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та позбавити їх батьківських прав.

Починаючи з кінця 2016 року батьки дівчинки не лише не проживають спільно з нею, але і фактично не беруть жодної участі у вихованні, не цікавляться її життям, не надають коштів на її утримання, не проявляють батьківської турботи та опіки. За час їхньої відсутності вони стали для дитини  чужими людьми, які лише формально залишаються в статусі батьків.

За  таких обставин бабуся, з якою дівчинка фактично проживає, яка дбає про її виховання та забезпечує дитину матеріально,  не може вчиняти певні юридичні дії щодо дитини, які мали б вчинятися батьками, оскільки офіційно вона не є опікуном внучки.

Так, наприклад, фактична відсутність батьків малолітньої дитини зумовила неможливість подачі декларації про вибір лікаря-педіатра, який буде спостерігати за дитиною та у випадку необхідності проводити її лікування, адже за дітей до 14 років декларацію з лікарем підписує один із батьків.  Таке безвідповідальне ставлення до батьківських обов’язків становить небезпеку для життя та здоров’я дитини.

Саме тому, в даній ситуації доцільним було позбавити батьків батьківських прав, що і вирішив суд за результатами розгляду даної справи.

Коментує адвокат Світлана Дик: 

Складність цієї справи полягала у тому, що відповідачі (батьки дитини) та сама дитина були зареєстрованими в іншому районі, де у місцевому суді працює всього один суддя, виходячи із зайнятості якого прогнозований строк розгляду цієї позовної заяви становив би близько двох років, тому нами вимогу про позбавлення батьківських прав було об’єднано з вимогою про стягнення аліментів на утримання дитини для зміни підсудності із «підсудність за місцем проживання відповідача» на «підсудність за вибором позивача». Фактично, позовну заяву було задоволено в частині позбавлення батьківських прав, а в частині стягнення аліментів було відмовлено, оскільки бабуся на той момент ще не була законним представником дитини, проте результатом, якого бажала досягти позивачка, було саме позбавлення батьківських прав в найшвидший строк, а відмова в частині аліментів не позбавляє її права звернутись знову, змінивши підставу позову.

Варто зазначити, що при поданні позовної заяви за нашим клопотанням позивача було звільнено від сплати судового збору.

МеніДо18Років