назад

Позичай гроші правильно: як написати розписку

Коли Володимир, мешканець П’ятихаток, позичав своїм знайомим гроші (23 тис. 630 гривень та 1 тис 800 доларів), то уклав письмові розписки. Вони містили  усі основні умови договору позики згідно зі ст. 1046-1047  Цивільного кодексу України. Незважаючи на письмові домовленості, знайомі гроші вчасно не повернули. Володимир звернувся за порадою до юристів П’ятихатського бюро правової допомоги. Фахівець бюро Валентин Косян захищав інтереси Володимира у суді.

За підрахунками юриста у такій ситуації боржники мали сплатити:

Борг 1: 35 013,69 гривень, з них – 23 630 гривень  основного боргу за договором позики, 9 775,56 гривень – відсотків за користування   коштами; 1 608,13 гривень – за прострочку виконання грошового зобов’язання.

Борг 2: 73 453,06  гривень, з них – 49 381гривень  основного боргу за договором позики,  22 631,22 гривень – відсотків за користування коштами; 1 440,84 гривень – за прострочку виконання грошового зобов’язання.

Рішення суду було на користь клієнта. Таким чином завдяки допомозі юриста Валентина Косяна клієнт зміг не лише повернути 7 3011 грн. боргу за договором позики, а і стягнути додатково 36 455 грн. відсотків за користування коштами та прострочку. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/81212759; https://reyestr.court.gov.ua/Review/81212353)

Дана справа яскраво свідчить про те, що дуже важливо правильно написати розписку за змістом якої можна встановити, що відбулася передача певної суми коштів від позикодавця до позичальника. У розписці також варто зазначити на який термін позичаються гроші і чи мають виплачуватись відсотки.

Відповідно до  ч.2 ст.625 та ст.1050 Цивільного кодексу України  боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом. Вищезазначеним договором позики між позивачем та відповідачем не було встановлено розмір відсотків, тому відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України якщо договором не встановлено розмір відсотків , їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін відсотки виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Як правильно написати розписку і що обов’язково повинно бути в ній зазначено?

  1. Найменування документа – «Розписка про отримання грошей».
  2. Прізвище, ім’я, по батькові сторін угоди – тобто того, хто дає в борг (позикодавця)  і того, хто бере в борг (позичальника).
  3. Дані, які ідентифікують осіб, наприклад, паспортні дані,   коли і ким документ був виданий, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
  4. Сума грошей чи інший предмет позики (цифрами та прописними літерами).
  5. Валюта повернення, порядок повернення.
  6. Термін позики.
  7. Дата, а також місце складання розписки про передачу грошей або інших предметів позики.
  8. Особистий підпис Позичальника і Позикодавця.
  9. Інша інформація.

Зразок написання розписки

Я, ПІБ (Позичальник), дата і рік народження, який мешкає за адресою: ……. (код (реєстраційний номер облікової картки платника податків), номер паспорта, коли і ким він був виданий), даю цю розписку  ПІБ (Позикодавцю), дата і рік народження, який мешкає за адресою: …… (реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер паспорта,  коли і ким він був виданий) про те, що Позичальник отримав від Позикодавця в борг грошову суму в розмірі (розмір боргу прописом), готівковим способом.

Я, ПІБ,  зобов’язуюся повернути борг  (кому?) ПІБ – у повному обсязі, у сумі 1000 грн. (одна тисяча гривень) у строк до_______  з урахуванням відсотку (без відсотків).

Розписка написана мною власноруч «__» ____ р.

ПІБ Позичальника

(Підпис)

ПІБ Позикодавця.

(Підпис)

Свідок 1 , ПІБ, паспортні дані, адреса, підпис

Свідок 2, ПІБ, паспортні дані, адреса, підпис

Якщо ви потребуєте допомоги при  складанні розписки, звертайтесь за юридичною допомогою до центірв або бюро безоплатної правової допомоги. Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103