назад

Права неповнолітнього захищено!

До Ужгородського місцевого центру з надання БВПД звернувся п’ятнадцятирічний хлопець, який розповів, що кілька років тому його батьки розлучилися. За цей час у матері з’явився співмешканець, а батько створив нову родину. Однак вже тривалий час батьки не виконують свої батьківські обов’язки щодо сина: батько – взагалі не брав участь у житті сина, однак сплачував аліменти, а мати – витрачала отримані аліменти на свої власні потреби, виганяла сина з дому та навіть била його. Вихованням та забезпеченням хлопця займається колишній співмешканець матері, з яким неповнолітній залишився проживати та з яким склалися хороші відносини.

Неповнолітній просив працівників центру призначити йому адвоката для звернення до суду з позовом до своїх рідних батьків про позбавлення батьківських  прав та стягнення на його користь аліментів на його утримання.

Для представництва інтересів неповнолітнього був призначений адвокат Олександр Зубанич, який сам є батьком трьох дітей.

Адвокат поспілкувався з дитиною та її вітчимом,  вивчив наявні матеріали, зібрав необхідні докази та звернувся до суду з позовом про позбавлення батьків хлопчика батьківських  прав та стягнення на користь неповнолітнього аліментів на його утримання.

За результатами розгляду справи суд встановив, що батьки хлопчика дійсно повністю припинили виконувати батьківські обов’язки щодо нього, не займаються його вихованням та забезпеченням, мати витрачає аліменти на власні потреби, ображає та б’є дитину, а батько, хоч і сплачує матері аліменти, однак навіть не заперечує проти позбавлення його батьківства. Для участі у справі батьки не з’явилися.

Орган опіки та піклування, який суд залучив до участі у справі, надав позитивний висновок про доцільність позбавлення батьків їхніх батьківських  прав,  оскільки тривала робота органів опіки з батьками хлопчика не призвела до відновлення виконання ними батьківських обов’язків.

У судовому  засіданні теперішній фактичний опікун хлопчика повідомив, що в минулому дійсно проживав без реєстрації шлюбу з матір’ю неповнолітнього, однак з 2016 року вони спільно не проживають і він самостійно займається вихованням та утриманням її дитини.

Суд, врахувавши позицію неповнолітнього, який наполягав на позбавленні батьківських  прав, висновок органу опіки та піклування, прийняв рішення про  позбавлення батьків хлопчика батьківських прав та стягнення з батьків на його користь аліментів.

До вирішення органом опіки та піклування питання щодо встановлення піклування над неповнолітнім, суд залишив проживати дитину з його вітчимом, який бажає стати піклувальником хлопчика.

Отже, завдяки допомозі адвоката центру вдалося відновити право неповнолітнього на отримання аліментів на його утримання,  а також  створені передумови для встановлення над ним піклування особою, яка фактично виконує батьківські обов’язки щодо нього.

Справа № 308/8696/21