назад

Право дитини на належне утримання допомогла відстояти юристка Перечинського бюро правової допомоги

До Перечинського бюро правової допомоги звернулася громадянка К. для  представництва її інтересів в суді у справі про збільшення розміру аліментів на утримання неповнолітнього сина.

Наказом Ужгородського місцевого центру з надання БВПД  представляти інтереси клієнтки було доручено заступниці начальника Перечинського бюро правової допомоги Іванні Хом’як.

Упродовж спілкування з клієнткою, юристка дізналася непросту життєву історію, яка розпочалася дванадцять років тому. У   2007 році шлюб громадянки К. та громадянина С. через певні життєві обставини припинив своє існування. Єдине, що об’єднувало колишнє подружжя, був маленький дворічний син.  Рішенням Перечинського районного суду Закарпатської області від 2007 року шлюб було розірвано, а чоловіку присуджено сплату  аліментів  на утримання дитини у твердій грошовій сумі в розмірі 700 грн. 00 коп. щомісячно та  до досягнення сином повноліття.

Оскільки дитина залишилася проживати з матір’ю, то левову частку витрат на утримання дитини жінка взяла на себе. На той час  сума аліментів у розмірі 700 гривень, враховуючи вік, потреби та запити дитини, була достатньою для забезпечення її утримання. Однак у  2010 році батько хлопчика звернувся до Перечинського районного суду з позовом про зменшення розміру аліментів, що стягуються з нього на утримання  сина, з 700 гривень до 400 щомісячно, мотивуючи вимоги значним  погіршенням матеріального становища. Таким чином, його позовні вимоги  були задоволені повністю.

Минуло  дев’ять років,   хлопчик став підлітком,  який багато чим цікавиться,  систематично відвідує репетиторів та  навчальні гуртки. У той же час, в останні роки здоров’я дитини, на жаль, значно погіршилося, він часто хворіє хронічними захворюваннями та потребує додаткових витрат на придбання лікарських препаратів.

Мати власними силами намагається компенсувати синові відсутність батьківської опіки та уваги, надає моральну та матеріальну підтримку у всіх ситуаціях.  За власний кошт купувала одяг, взуття, шкільне приладдя протягом навчального року, а також оплачує медичні послуги та лікування, необхідне  харчування. Батько за весь час  неодноразово ухилявся від сплати аліментів, що змушувало жінку звертатися в органи ДВС та у правоохоронні органи  для притягнення його до відповідальності за злісне ухилення від несплати аліментів.

За словами клієнтки, чоловік  навмисне приховував  реальний розмір своїх доходів, оскільки ніде офіційно не працював, але неодноразово виїжджав на заробітки закордон.

Аліменти, які стягувалися з відповідача, в умовах збільшення рівня цін та прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, в 2019 році стали недостатні для матеріального утримання сина, забезпечення йому повноцінного фізичного та духовного розвитку.

Зважаючи на вище викладене, та у зв’язку із значним погіршенням матеріального становища, збільшенням мінімального розміру аліментів та прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, клієнтка вважала за доцільне збільшити розмір стягуваних з Відповідача аліментів на утримання нашого сина  з  400  гривень на тверду грошову суму у розмірі  2000 грн. щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Узгодивши правову позицію з клієнткою, фахівець бюро підготувала позовну заяву про зміну розміру аліментів для пред’явлення до суду, у якому просила збільшити розмір з  400 гривень на тверду грошову суму у розмірі 2500 грн. щомісячно, але не менше  ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред’явлення  даного позову і до досягнення дитиною повноліття.

На судовому засідання відповідач визнав свої помилки та пред’явлені позовні вимоги та запевнив учасників  судового процесу, що надалі намагатиметься належним чином утримувати свою рідну дитину.

Суд задовольнив позов. Завдяки твердій правовій позиції юристки бюро розмір аліментів на утримання дитини було збільшено до 2000 гривень. Мати хлопця була дуже вдячна за фахову безоплатну правову допомогу, та написала письмовий відгук про надані послуги.

Це один з тих випадків, коли штатні юристи центру отримують не тільки неоціненний досвід, але й справжнє моральне задоволення від  роботи та усвідомлення, що завдяки їхній роботі вразливі верстви населення мають можливість відстояти свої права.