назад

Право на другий шанс: підліток з Миколаївщини став учасником проєкту з відновного правосуддя

Зробити правильний вибір, точно оцінюючи всі його наслідки, досить непросто навіть у дорослому віці. Що тоді казати про підлітків, які зовсім не мають життєвого досвіду. Втім вартість помилкового рішення у підлітковому віці може бути надто високою та впливати на все подальше життя. Подібна ситуація сталася з хлопцем на Миколаївщині, який став учасником пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи БПД. 

Одного дня, прогулюючись на вулиці, хлопець побачив як із рюкзака його однолітка випав мобільний телефон. Правильним рішенням було б окликнути того хлопця та зауважити, що він загубив телефон… Але в той момент підліток промовчав. Пізніше він повернувся на те місце, де і підібрав загублений гаджет, немовби просто знайшов його.

Однак з точки зору закону такі дії характеризуються як кримінальний проступок, передбачений ч. 1 статті 185 Кримінального кодексу України, а саме таємне викрадення чужого майна або ж простими словами – крадіжка. Саме у вчиненні цього проступку звинуватили підлітка. Тож майбутнє його очікувало не райдужне – позбавлення волі до трьох років та «клеймо» злочинця на все життя. Але хлопцю пощастило. Він став учасником пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину. Четверта – згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі. Обставини кримінального провадження відповідали цим умовам, тож хлопець став одним з учасників пілотного проєкту.

Регіональний центр з надання БВПД у Миколаївській області видав доручення для проведення медіації адвокату, який співпрацює з системою БПД. Під час медіації хлопець визнав свою провину, вибачився перед потерпілим та відшкодував завдану шкоду, повернувши телефон. Крім цього, неповнолітній пройшов програму з ресоціалізації, яку визначили за результатами роботи з психологом. Зокрема, вона передбачала проходження навчальних тренінгів, спрямованих на усвідомлення підлітком своїх можливостей для попередження ризикованої поведінки. Таким чином, хлопець виконав всі умови проєкту і, як результат, – за рішенням суду був звільнений від кримінальної відповідальності. Участь у програмі відновлення надала підлітку можливість зійти з хибної стежки, на яку він ступив через неправильно прийняте рішення.