назад

Право на шлюб неповнолітньої особи

Як відстояти право на шлюб неповнолітній особі?

Сімейним кодексом України встановлено шлюбний вік, тобто вік, з якого особа має право укладати шлюб, для чоловіків та жінок – вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Проте, в окремих випадках, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. З таким питанням до Томашпільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги звернулася — Ірина, жителька с. Руданське, Шаргородського району Вінницької області.

Для надання Ірині правової допомоги було призначено досвідченого юриста, спеціаліста в галузі сімейного права — Дубчак Анастасію Андріївну, начальника відділу Шаргодського бюро Томашпільського місцевого центру. Працівником центру було складено заяву про надання дозволу на шлюб, в якій вона  зазначила, що Ірина  познайомилася з майбутнім чоловіком у 2017 році, вони покохали одне одного і мають серйозні наміри на створення сім`ї, а у зв`язку з тим, що вона не досягла шлюбного віку та вагітна, просить суд надати їй право на шлюб, до того ж, коханий Ірини згоден на реєстрацію шлюбу з нею.

Районним судом було прийняте рішення —  Ірині надали право на шлюб з її коханим, який також бажав узаконити фактичні сімейні відносини стосунки з нею.

Далі зупинимося на питаннях щодо шлюбу  та роз’ясненнями Дубчак Анастасії:

1) Хто може звернутись до суду за наданням права на шлюб?
Тільки особа, яка досягла 16 років. Заява про надання права на шлюб не може подаватися представником такої особи (навіть законним представником, тобто батьками чи особами, які їх замінюють). Надання права на шлюб особі у віці до 18 років віднесено до компетенції суду за місцем проживання заявника. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб, є неповнолітніми, в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду окрему заяву про надання права на шлюб.

Для того, аби довести, що ранній шлюб відповідає інтересам дитини, суд має отримати відповідні докази. Такими доказами можуть стати: фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої жінки.

2) Які вимоги до заяви про надання права на шлюб?
У заяві про надання права на шлюб зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку; прохання надати право на шлюб; відомості про особу, з ким планується вступити до шлюбу; посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України; докази , що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці. До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу, вказуються у заяві про надання права на шлюб як заінтересовані особи.

3) Чи потрібна згода батьків майбутніх наречених?
Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з’ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з’ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб. Судом неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу з конкретною особою, дані про яку чітко зазначаються в судовому рішенні. Це означає, що одержавши право на шлюб з певною особою, не можна зареєструвати шлюб з іншою.