назад

Право учасника бойових дій на компенсацію за невикористану додаткову відпустку захистив фахівець Ужгородського місцевого центру

У жовтні 2019 року до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся ветеран антитерористичної операції, який захищав нашу країну з 2015 по 2018 роки. Проте, у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в Україні, за всі ці роки йому ні разу не надавалася додаткова відпустка, яка належить йому згідно з нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У разі, якщо відпустка не була використана, то вона має бути компенсована під час звільнення.

Проте при звільненні з військової служби військовослужбовець не отримав належної компенсації.
Клієнт центру вважає такі дії військової частини протиправними з огляду на те, що додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік є пільгою, гарантованою державою. Військова частина порушила гарантоване державою право ветерана війни.
Ужгородським місцевим центром з надання БВПД було видано наказ про уповноваження заступника начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Петра Крона для представництва інтересів клієнта.
Фахівець зустрівся з клієнтом, ознайомився з матеріалами справи, підготував та подав позов до Закарпатського окружного адміністративного суду з вимогою нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення за останні 12 календарних місяців, що передували дню звільнення станом на день звільнення з військової служби – 25 червня 2018 року.
«Я вже не вперше допомагаю учасникам бойових дій відстояти їхні порушені права, тому ця справа не була для мене новою. Ветерани війни часто звертаються до центру з такою проблемою» – розповів юрист.
15 січня 2020 року суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, визнав протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати позивачу у зв`язку із звільненням із військової служби у запас, грошової компенсації за всі дні не використаної додаткової відпустки учасника бойових дій за період з 2015- 2018 роки та зобов`язав військову частину нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки , виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби – 25 червня 2018 року.
Рішення набуло законної сили та вже виконане військовою частиною повністю.
Петро Крон каже: «Вже понад 30 успішних кейсів у моїй практиці, щодо захисту прав ветеранів війни, не тільки з питань компенсації додаткової відпустки, а й щодо виплати компенсацій речового майна та інших соціальних гарантій наших захисників».
То що ж робити, щоб отримати компенсацію? –  Під час звільнення написати рапорт на отримання грошової компенсації. У разі добровільної відмови керівництва військових частин у виплаті компенсації учасники бойових дій можуть звертатися центрів та бюро правової допомоги, де вас проконсультують та допоможуть відстояти ваші порушені права у суді.