назад
28.04.20

Право власності на земельні ділянки

Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», до 1 січня 2025 року всі власники незатребуваної земельної ділянки (паю) або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку.

Якщо цю вимогу не буде виконано, вважатиметься, що такі власники ділянок автоматично відмовилися від неї.

Після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади.

1 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо вирішення питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, унеможливлення рейдерства і стимулювання зрошення в Україні», яким  передбачено:

– запровадити права орендарів на обмін земельними ділянками без згоди орендодавця (за умови їхньої приблизної рівнозначності й дотримання встановлених умов);

– становлення першочергового права на оренду земельних ділянок одного масиву (так великі сільськогосподарські підприємства зможуть відразу отримувати значні площі землі в одній місцевості, а не набирати земельні ділянки для оренди в роздріб);

– визначення поняття «незатребувані земельна частка (пай)», до якого належать всі земельні частки (паї), власникам яких було видано свідоцтва (сертифікати), але не були виділені в натурі (на місцевості), відповідно до нового законодавства.

Законом встановлено термін у 5 років, протягом якого можливо оформити юридичне право на земельний пай.

Проте, якщо власник невитребуваної земельної ділянки або його спадкоємець пропустить цей строк з поважної причини, він може подати позов до суду про встановлення додаткового строку для оформлення землі.