назад

Право знати: допомога особам, які опинилися у складних життєвих обставинах

Щороку в Україні збільшується кількість людей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що призводить до низки негативних наслідків для них: зниження рівня та якості життя, збільшення випадків домашнього насильства,  направлення дітей, які зростають у таких родинах, до закладів інституційного догляду та виховання тощо.

Дуже важливо, щоб особи які не можуть самостійно подолати негативні життєві обставини, знали і розуміли, що вони мають цілу низку можливостей, гарантованих державою, для виходу зі скрути в залежності від конкретної життєвої ситуації.

Про те, куди звертатися за допомогою людині, яка перебуває у складних життєвих обставинах, розповіла слухачам Українського радіо.Херсон заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко у щотижневій передачі «Право знати».

Завантажити аудіозапис радіоефіру

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587 «Про організацію надання соціальних послуг» визначено, що до осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, належать особи/сім’ї, які не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин, зумовлених такими чинниками:

 • похилий вік;
 • часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті;
 • невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування;
 • психічні та поведінкові розлади, у тому числі пов’язані із вживанням психоактивних речовин;
 • інвалідність; бездомність;
 • безробіття;
 • малозабезпеченість;
 • поведінкові розлади у дітей через розлучення батьків;
 • ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків із виховання дитини;
 • втрата соціальних зв’язків, у тому числі під час перебування в місцях позбавлення волі; жорстоке поводження з дитиною;
 • домашнє насильство;
 • насильство за ознакою статі;
 • потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;
 • шкода, заподіяна пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.

Куди звертатися за допомогою?

Особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, слід зателефонувати на урядову «гарячу лінію» за номером 15-45 (цілодобово, безкоштовно), де  можна отримати вичерпну інформацію та консультацію, куди звертатися за допомогою у конкретній ситуації.

Також таким людям слід звернутися до  департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. Департамент соціального захисту населення Херсонської ОДА  розташований у місті Херсоні на вулиці Потьомкінській, 13 А.

Також можна відразу звернутися до закладів соціального захисту: територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), територіальних управлінь соціального захисту населення.

Якщо людям ніде жити, то слід самостійно звернутися до Херсонського міського центр обліку бездомних осіб – структури, що надає тимчасову реєстрацію місця перебування/проживання міста Херсона за адресою м. Херсон, вул. Перекопська 187 А, а також допомогу у відновленні втраченого паспорту громадянина України, або заміну паспорту старого зразка (паспорту СРСР).

Якщо людина стала жертвою домашнього насильства, насильства за ознакою статі, торгівлі людьми – необхідно звернутися до поліції – 102. Для постраждалих є також Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  0 800 500 335 або короткий номер з мобільного 116 123 (у будні з 12.00 о 16.00), а також державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 15 47;

Не слід забувати і про юридичний супровід. Безкоштовну юридичну консультацію можна отримати за номером телефону 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно). Крім того, більшість осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, підпадають під ту чи іншу категорію громадян, яким відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», надається безкоштовна вторинна правова допомога (захист, складення документів процесуального характеру та представництво інтересів осіб).

Якщо потребуєте правової консультації:

 • телефонуйте Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
 • завантажуйте мобільний додаток «Безоплатна правова допомога» (через Play Market та App Store).
  Додаток дозволяє автоматично зателефонувати на номер 0 800 213 103 та отримати консультацію юриста.