назад
29.12.20

Право знати: Топ-12 запитань мешканців Херсонщини про зміну постачальника природного газу

З початку грудня поточного року ТОВ «Херсонрегіонгаз» припинив здійснювати постачання природного газу побутовим споживачам Херсонщини, про що є оголошення на офіційному сайті ТОВ «Херсонрегіонгаз». Споживачі, які до 01 грудня не обрали нового постачальника, автоматично отримуватимуть газ від постачальника «останньої надії» – ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», але не більше 60 діб. Таким чином, до кінця січня 2021 року жителі Херсонщини мають укласти договори із компаніями, які постачатимуть газ до їх осель. 

У суботньому випуску щотижневої передачі «Право знати» який вийшов у ефір 26 грудня та періодично лунатиме на хвилях Українського радіо.Херсон до кінця січня 2021 року, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко надала відповіді на питання про зміну постачальника природного газу, які найбільше цікавлять мешканців Херсонщини.

Завантажити аудіозапис радіоефіру

1. Навіщо змінювати постачальника природного газу?

Це передбачено чинним законодавством України. Кожен побутовий споживач обирає собі вільно постачальника газу.

Підстави для постачання природного газу побутовому споживачу:

  1. наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об’єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб’єкту ринку природного газу;
  2. наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов;
  3. включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

2. Яка процедура зміни постачальника природного газу?

Для зміни постачальника природного газу необхідно зробити наступне.

І. Визначитися з компанією, від якої бажаєте отримувати послугу з постачання природного газу.

Споживач природного газу має визначитися з ліцензованим постачальником.

Знайти перелік постачальників природного газу можна, наприклад, на сайті https://gasoteka.ua-energy.org/.

Перевірити, чи компанія має право на постачання газу можна на сайті НКРЕКП. Для цього слід зайти за посиланням, потім вибрати розділ «Публічна інформація» – «Ліцензійний реєстр НКРЕКП» та натиснути на нього. Далі файл із повним переліком ліцензіатів НКРЕКП завантажиться на комп’ютер. У цьому електронному списку треба знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою та у розділі «Статус ліцензії» перевірити її чинність.

ІІ. Подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника.

Для зміни постачальника природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, підписану побутовим споживачем або уповноваженою ним особою, пред’являють постачальнику насупні документи:

  • документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);
  • документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, – серія та номер паспорта);
  • належним чином оформлена довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

Постачальник природного газу, для укладення договору постачання природного газу має право додатково вимагати інші документи, перелік яких визначений на сайті такого постачальника.

Заяву приєднання можна заповнити покроково на сайті нового потенційного постачальника природного газу або ж так й надіслати скановану/сфотографовану заяву на його електронну скриньку. При цьому також слід також вказати ЕІС-код (Energy Identification Code) – персональний код ідентифікації споживача як суб’єкта ринку природного газу або його точки комерційного обліку (за необхідності), присвоєний в установленому порядку Оператором ГРМ (по споживачах, які підключені до газорозподільної системи) або Оператором ГТС (по споживачах, які підключені до газотранспортної системи).

ЕІС-код можна знайти у рахунках за розподіл та постачання газу, електронному кабінеті споживача (якщо ви його створювали), його можна дізнатися, звернувшись до ТОВ «Херсонгаз».

ІІІОтримати підтвердження від нового постачальника природного газу про схвалення заяви – приєднання.

На розгляд заяви та документів потенційний постачальник має не більше 20 днів.

Новий постачальник, піля отримання заяви-приєднання, не пізніше ніж на 3-й робочий день з дня отримання заяви, надсилає повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.

У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві.

Новий постачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

ІV. Розрахуватися з попереднім постачальником природного газу.

Для цього попередній постачальник природного газу надсилає протягом 6 тижнів з моменту припинення газопостачання рахунок, який споживач має сплатити протягом 10 днів з моменту отримання або у разі незгоди звертатися до суду.

Важливо:

! відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника природного газу;

! вартість природного газу тепер змінюється щомісяця і усі компанії з постачання природного газу мають оголошувати його вартість за 5 днів до початку нового місяця постачання. Це вони роблять на своїх офіційних сайтах.

3. Скільки разів можна обирати постачальника природного газу?

Законодавство не обмежує побутового споживача у цьому. Бажаєте змінити постачальника – пройдіть знову усю процедуру.

4.Хто такий постачальник «останньої надії»?

Це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (не більше 60 діб).

5. Чому не може були здійснено зміну постачальника газу автоматично, без участі у цьому процесі споживача?

Автоматична зміна постачальника природного газу не передбачена законодавством, споживач має сам визначитися.

6. Як розірвати договір з колишнім постачальником природного газу  – (ТОВ «Херсонрегіонгаз»)?

Не треба розривати договір з колишнім постачальником природного газу. Це відбудеться без участі споживача після включення споживача до Реєстру споживачів нового постачальника. Про це турбується саме новий постачальник.

7. Чи потрібно після зміни постачальника природного газу продовжувати передавати покази лічильника? Яким чином та кому?

Потрібно. Кожен побутовий споживач природного газу має 2 договори: на постачання природного газу та на його розподіл. Це дві різні послуги. Постачальника природного газу ми обираємо вільно, облік споживання газу здійснює газорозподільча компанія  – ТОВ «Херсонгаз». Вона є природним монополістом на території Херсонської області і її не можна змінити. Покази лічильників, які і раніше, треба передавати щомісяця з 1 по 5 число до ТОВ «Херсонгаз», який формує рахунок за розподіл природного газу. Це можна зробити в особистому кабінеті, додатку, чат-боті облгазу у Viber та Telegram або в будь-який інший зручний спосіб.;

8. Кому сплачувати за розподіл природного газу?

За розподіл природного газу продовжуємо сплачувати газопостачальній компанії ТОВ «Херсонгаз».

9. Як розрахуватися з попереднім постачальником природного газу?

Після зміни постачальника природного газу попередній постачальник протягом 6 тижнів надішле Вам остаточний рахунок, який необхідно сплатити протягом 10 днів з дня отримання, або у разі незгоди з ним  звернутися до суду.

 10. Як бути, якщо утворилася переплата попередньому постачальнику природного газу?

У разі переплати необхідно звернутися з паспортом та оригіналами платіжних документів до цього постачальника природного газу (де є переплата) та написати заяву про повернення надміру сплачених коштів за спожитий природний газ.

11. Чому потрібно сплачувати за розподіл природного газу, якщо газові труби люди прокладали власним коштом?

Потрібно. Споживачі сплачують за розподіл природного газу та за обслуговування мереж, а не за прокладені труби.

12. Чи потрібно визначатися з постачальником природного газу власникам квартир з централізованим опаленням?

Потрібно, якщо вони використовують газ для приготування їжі чи підігріву гарячої води, вони також обирають постачальника природного газу.

Якщо потребуєте правової консультації – телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи БВД за номером 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України)