назад

Захист прав боржника: повернули стягнуті раніше кошти

До Воловецького бюро правової допомоги, що на Закарпатті, звернулася учасниця бойових дій пані Анна. Жінка просила допомоги у поверненні зайво стягнутих з неї коштів.  

Пані Анна розповіла свою історію. Вона заборгувала за кредитом. Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеркеш Україна» звернулося з позовом до суду про стягнення з неї заборгованості за кредитним договором. Рішенням суду з пані Анни стягнуто заборгованість в розмірі 24,9 тис. грн. та судовий збір в сумі 1,9 тис. грн.

Виконавчий лист стягувач надіслав для примусового виконання. Приватний виконавець, в провадженні якого перебував цей виконавчий лист, проігнорував  заяву про зупинення примусового виконання у зв’язку із розглядом апеляційним судом апеляційної скарги на рішення суду, до винесення остаточного рішення по справі. З пані Анни стягнуто кошти відповідно до рішення суду першої інстанції,  яке на той час оскаржувалося, в повному обсязі.

Апеляційний суд змінив рішення суду першої інстанції. Позовні вимоги задоволено частково та стягнуто з пані Анни на користь ТзОВ «Інтеркеш Україна» лише 5 тис. грн. боргу за кредитним договором. Таким чином, приватним виконавцем зайво стягнуто з жінки понад 20 тис. грн.

Пані Анна вирішила звернутися до суду із заявою про поворот виконання рішення суду першої інстанції. Для надання безоплатної вторинної правової допомоги жінці було уповноважено начальника  Воловецького бюро Едуарда Пижика.

Фахівець системи БПД підготував заяву про поворот виконання рішення суду.

Згідно з ст. 444 ЦПК України суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він:

1) закриває провадження у справі;

2) залишає позов без розгляду;

3) відмовляє в позові повністю;

4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

Ч. 6 ст. 444 ЦПК України до заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним або приватним виконавцем.

Заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи.

Довідково. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 02.11.2011 року №13-рп/2011, зазначив, що поворот виконання рішення – це цивільна процесуальна гарантія захисту майнових прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення та повернення стягувачем відповідачу (боржнику) всього одержаного за скасованим (зміненим) рішенням. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.

Враховуючи, що рішення районного суду, згідно з яким із пані Анни фактично стягнуто на користь ТзОВ «Інтеркеш України» 26,8 тис. грн., змінено постановою апеляційного суду, відповідно до якої розмір стягнення зменшено до 5 тис. грн, суд дійшов до висновку про наявність підстави для застосування повороту виконання рішення суду першої інстанції.

Рішенням суду з ТзОВ «Інтеркеш України» на користь клієнтки Воловецького бюро правової допомоги стягнуто 21,8 тис. грн., що зайво стягнуті з неї в порядку примусового виконання рішення суду першої інстанції.

Виконавчий лист про стягнення коштів з ТзОВ пред”явлено для примусового виконання.

Ця справа в Єдиному реєстрі судових рішень