назад

Правозахисник допоміг клієнту у визначенні частки у майні спільної часткової власності

У червні місяці 2020 року до Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася гр. Палюх М.Й. з приводу вирішення питанню визначення частки у майні спільної часткової власності.

В результаті звернення вищезазначеної громадянки, працівником місцевого Центру надано належну безоплатну правову допомогу, внаслідок чого було підготовлено та подано до Хустського районного суду відповідну позовну заяву щодо  визначення частки у майні спільної часткової власності, мотивами якої було визначене чинним законодавством роз’яснення поняття сумісної власності, відповідно до якого право спільної власності є одним із видів права спільної власності. Разом з тим, право спільної сумісної власності відрізняється від права спільної часткової власності за такими ознаками: 1) визначеністю часток, оскільки у спільній частковій власності частка кожного із співвласників не визначена, тоді як у спільній частковій власності частки визначаються законом або домовленістю сторін; 2) підставами виникнення й припинення права спільної власності, тобто, на відміну від підстав виникнення спільної часткової власності, право спільної сумісної власності виникає лиш у випадках, передбачених законом чи договором; 3) характером внутрішніх правовідносин спільної власності. Також, відповідно до статті 369 ЦК України, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Сумісна власність є право власності двох або більше осіб (співвласників) на майно без визначення часток кожного з них у праві власності. Підставами встановлення правового режиму спільної сумісної власності можуть бути, зокрема, наступні юридичні факти: укладення шлюбу – щодо майна, набутого під час шлюбу.

Разом з цим,  спадкування частки у спільній сумісній власності визначені Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, відповідно до якого у разі, якщо співвласники у спільній частковій (сумісній) власності мають один спільний документ, що посвідчує право власності на згадане майно, і один із них відчужує належну йому частку (чи частку від частки) або видається свідоцтво про право на спадщину на таку частку у разі смерті одного із співвласників.

Відповідно до вимог статей 370 та 1218 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними і що законом або рішенням суду склад спадщини визначається на момент відкриття спадщини, до спадкоємця перейде частка у спільній власності спадкодавця в тому обсязі, в якому вона існує на цей момент.  Внаслідок врахування вищезазначеного чинного законодавства, представником клієнта місцевого Центру проведено належний захист прав та інтересів гр. Палюх М.Й. і при сприянні якого Хустським районним судом , судом було задоволено позовні вимоги Клієнта місцевого центру у повному обсязі.

Номер справи : 309/1621/20.