назад

Замість договору довічного утримання підписала договір дарування житла. Як виправити помилку?

Квартиру в Ужгороді Галина Петрівна придбала ще у 2000 році, і після смерті чоловіка залишилася там жити одна. У 2013 році жінка почала часто хворіти та через це потребувала сторонньої допомоги. Дочка Галина Петрівна знайшла вихід з цієї ситуації – запропонувала матері забезпечити догляд, купувати продукти, утримувати квартиру в належному стані. Взамін попросила «відписати» їй це житло.

Так починалася ця історія. У 2013 році між Галиною Петрівною та її дочкою було укладено в договір. Галина Петрівна підписала документ, не читаючи. Жінка була впевнена, що в ньому записано все, про що вона домовлялася з дочкою.

Перші три роки дочка сумлінно виконувала свої обов’язки, допомагала матері. А на початку 2016 року поїхала проживати та працювати до Угорщини, залишивши стареньку без догляду.

Після від`їзду дочки за кордон Галина Петрівна знову залишилася одна. Жінка була вимушена звернутися по допомогу до сина. Той погодився за нею доглядати за умови, якщо вона укладе з ним договір довічного утримання або подарує квартиру.

Коли жінка почала збирати документи для оформлення, вона виявила, що подарувала свою квартиру дочці. Документ, який вона підписала у 2013 році, виявися договором дарування. Хоча жінка мала на меті укласти саме договір довічного утримання.

Галина Петрівна звернулася до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питанням – як визнати недійним договір дарування. Жінка розповіла, що документ вона підписала, не розуміючи його зміст, під впливом хвороби. Галина Петрівна наголосила на тому, що іншого житла у неї немає, вона виконує всі обов’язки власника квартири. Жінка зазначила, що постійно отримує курс лікування, отримує 1631 грн. пенсії, через свій похилий вік втратила здатність свідомо підходити до вирішення важливих питань.

Ужгородський місцевий центр призначив юриста Петра Крона для надання клієнтці безоплатної вторинної правової допомоги. Юрист підготував та подав до суду позовну заяву, в якій просив визнати недійсним договір дарування квартири, скасувати державну реєстрацію права власності на квартиру за дочкою Галини Петрівні та поновити право власності клієнтки на цю квартиру.

Для представництва інтересів клієнтки у суді Ужгородський місцевий центр призначив адвоката Сергія Ільницького, який успішно захистив її інтереси та добився позитивного результату у суді.

Довідково про відмінності договорів:

За договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов`язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

За умовами договору дарування житла до обдарованого переходить право власності на житло, дарувальник фактично втрачає право на володіння, користування та розпорядження ним, право на проживання, а в обдарованого не має обов`язку надавати відчужене на його користь житло для проживання дарувальнику.

Суд, проаналізувавши наявні у справі доказові матеріали, дійшов висновку, що укладаючи спірний договір дарування, позивачка помилялася щодо природи правочину, прав та обов’язків сторін. Жінка вважала, що укладає договір довічного утримання, за умовами якого дочка буде доглядати за нею.

16 червня 2021 року суд задовольнив позовні вимоги у повному обсязі та відновив порушене право власності на житло.

«Практика судів свідчить про те, що літні люди доволі часто опиняються у такій ситуації, коли під впливом помилки, укладають договори про відчуження майна, вважаючи  їх договорами довічного утримання. Щоб відновити свої порушені права, необхідна кваліфікована допомога юриста, яку і надають працівники та адвокати місцевих центрів.

Після розгляду справи і задоволення позовної заяви про визнання договору дарування житла недійсним, скасування державної реєстрації правочину та поновлення права власності клієнти на підставі рішення суду повинні звернутися до державного реєстратора для завершення оформлення права власності на майно», – коментує адвокат Сергій Ільницький.

 

Справа № 308/13780/19

https://reyestr.court.gov.ua/Review/97707365