назад

Про нюанси отримання пенсії переселенцем

Віктор К. певний час працював на підприємстві, яке зараз знаходиться на непідконтрольній Україні території. Як і багато хто з переселенців, чоловік під час оформлення пенсії стикнувся з неможливістю отримати довідку про свою роботу.

До стажу Віктора Пенсійний фонд України не зарахував періоди роботи на шахті «Полтавська». Одним з аргументів фонду стало те, що остання сплата страхових внесків від підприємства відбулася в лютому 2014 року.

За правовою допомогою чоловік звернувся до Новомосковського бюро правової допомоги, що на Дніпропетровщині. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовну заяву клієнта було задоволено. А саме: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зобов’язано зарахувати до страхового стажу періоди роботи з березня по серпень 2014 року та з червня по грудень 2010 року на шахті «Полтавська» та провести перерахунок пенсії за віком роботи по списку № 1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня її призначення.

Коментує юрист Новомосковського бюро правової допомоги Тамара Білокінь:

Хто несе відповідальність за несплату страхових внесків?

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює людина, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.

Чи візьме  до уваги Пенсійний фонд України довідки, що видані підприємством, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України?

Ні, оскільки частиною третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, що видані підприємством, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, є недійсним і не створює правових наслідків.

Що робити, якщо Пенсійний фонд України відмовляє зарахувати до страхового стажу роботи період, за який підприємством не сплачені страхові внески, а страховий стаж особа набула у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і такі підприємства були утворені відповідно до законодавства України?

Потрібно звернутися з відповідною позовною заявою до суду. Всі первинні документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де набутий відповідний стаж роботи.

Документи, видані підприємствами, органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв’язку, зокрема, під час розгляду справ.

До якого суду потрібно звернутись?

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом  визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.