назад

Про рідну людину не дбали, а спадщину хочуть

Справи щодо спадкування є одними з найскладніших у практиці юристів. Часто трапляється, що за життя родичі забувають про рідну людину, а згадують лише після її смерті, коли починають претендувати на спадщину.

З подібною історією до Чернівецького місцевого центру з надання БВПД звернулась пані Марія. Жінка розповіла, що її чоловік помер. Спільних дітей подружжя не мало. Але у чоловіка була рідна донька від попереднього шлюбу, яка постійно проживала в одному селі з батьком. Проте донька ображалась на нього через розлучення з її матір`ю, тому з татом зовсім не спілкувалася, навіть не віталася при зустрічі.

У чоловіка були серйозні проблеми зі здоров’ям, він потребував сторонньої допомоги. Незважаючи на власні хвороби, інсульт та операції, пані Марія фактично самотужки доглядала за чоловіком, забезпечувала ліками, продуктами харчування.

«Про безпорадний стан мого чоловіка знали його матір та донька, оскільки всім селом збирали кошти на лікування. Але вони жодного разу так і не провідали його, не підтримали ані добрим словом, ані грошима», – розповідає жінка.

Після смерті чоловіка його дружина – пані  Марія, його донька та мати, будучи спадкоємцями першої черги, звернулись до нотаріуса для прийняття спадщини. Однак пані Марія вважала це не справедливим, адже лише вона доглядала за хворим чоловіком.

За цю справу взялась адвокатка, яка співпрацює з Чернівецьким місцевим центром з надання БВПД, Анастасія Спіжавка. Вона пояснила, що законодавство України зобов’язує повнолітніх дітей утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги, а батьків утримувати своїх непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть її надавати. Законодавство України дозволяє усунути від права на спадкування за законом батьків чи повнолітніх дітей, які ухилялися від надання допомоги спадкодавцеві, котрий через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Зібравши необхідні докази, адвокатка подала позовну заяву до суду, який задовільнив позовні вимоги та усунув доньку та мати померлого від права на спадкування.

Коментує адвокатка Анастасія Спіжавка:

Як можна усунути спадкоємця від права на спадкування за законом?

Лише за рішенням суду особу можуть усунути від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

В якому випадку суд може задовільнити такий позов?

Перш за все, вимогу про усунення спадкоємця від права на спадкування може пред’являти людина, для якої це породжує пов’язані зі спадкуванням права та обов’язки, тобто, як у нашому випадку – дружина померлого. Для задоволення позовних вимог у такій справі має значення сукупність таких обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання, перебування спадкодавця в безпорадному стані, потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи.

Що таке «безпорадний стан»?

Безпорадним вважають стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.

Які докази необхідні у даній ситуації?

Для підтвердження того, що спадкодавець хворів, треба надати суду копії витягів із медичних карток стаціонарного хворого. Покази свідків також відіграють важливу роль у такій справі. Це можуть бути покази сусідів та лікарів, які безпосередньо лікували спадкодавця.