назад

Про встановлення загальнобудинкових лічильників водопостачання

11 серпня на запрошення ведучої Оксани Страмнової гостями студії прямоефірної передачі «Сьогодні. Головне» на UA: Херсон стали Олена Іпатенко, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області, та Євген Трощак, голова громадської спілки «Асоціація будинків Херсона». Під час  ефіру обговорили тему встановлення загальнобудинкових лічильників водопостачання на Херсонщині.

Як зазначила Оксана Страмнова, 02.08.2017 набрав чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017, який діє уже 4 роки, але навколо нього і сьогодні є купа міфів, наприклад, що він дозволяє ігнорувати показники квартирних індивідуальних лічильників, що платити доведеться не тільки за себе, а й за інших мешканців багатоквартирних будинків тощо.

Яка сфера дії вищевказаного Закону? Які правові підстави для встановлення загальнобудинкових лічильників водопостачання? За чий кошт мають бути встановлені ці лічильники та як це відобразиться у платіжках споживачів? На ці та інші питання відповідали протягом ефіру Олена Іпатенко та Євген Трощак.

Запис передачі можна переглянути на YouTube

Встановлення загальнобудинкових лічильників водопостачання

Усі ми вже так чи інакше звикли до того, що у своїх квартирах власники встановлюють лічильники водопостачання, за допомогою яких здійснюється облік індивідуально спожитої води у житлі. Але чинне законодавство зобов’язує встановити і так звані загальнобудинкові лічильники з метою обліку усієї спожитої комунальної послуги у будівлях, де налічується два і більше споживачів.

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 регулює відносини щодо комерційного обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, розподілу між споживачами обсягу вказаних спожитих комунальних послуг; встановлення, обслуговування, заміни вузлів обліку/приладів – розподілювачів теплової енергії; формування та надання споживачам рахунків на оплату вказаних комунальних послуг.

Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг централізованого  водопостачання, регулюються також положеннями Законів України про «Про житлово-комунальні послуги» від 10.12.2017, «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» від 10.01.2002, «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 та іншими нормативно-правовими актами.

Так, індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два і більше споживачів, забезпечує вузол розподільного обліку, за допомогою якого фіксуються кількісні показники отриманої споживачем комунальної послуги у квартирах.

У свою чергу вузол комерційного обліку, простими словами загальнобудинковий лічильник – це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Наразі положеннями Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг.

А відповідно до пункту 2 розділу IV вказаного Закону  оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж до 1 серпня 2022 року.

Вузол комерційного обліку може встановлюватись:

  • оператором зовнішніх інженерних мереж за рахунок коштів, що закладаються до тарифів на оплату відповідної комунальної послуги споживачами;
  • власником (співвласниками) будівлі за власний кошт;
  • оператором зовнішніх інженерних мереж або власником (співвласниками) будівлі за кошти органів місцевого самоврядування у разі, якщо ОМС відповідно до статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» затверджені місцеві програми у сфері житлово-комунального господарства, а саме, встановлення вузлів комерційного обліку водопостачання.

Оператор зовнішніх інженерних мереж – це їх власник або особа, яка здійснює користування ними на підставі договірних відносин з власником.

Зовнішніми інженерними мережами у даному випадку є зовнішні водопровідні мережі (крім мереж систем автономного водопостачання) до вузла комерційного обліку.

Процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку визначено Порядком оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 №206.

Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку:

  • оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє власника (співвласників) будівлі про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку;
  • власник (співвласники) будівлі протягом 2 місяців з дня отримання повідомлення має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні, про одне з таких рішень:
  • згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах. У разі такому разі оператор зовнішніх інженерних мереж установлює вузол комерційного обліку на умовах, зазначених у повідомлені про намір встановити вузол комерційного обліку;
  • намір погодитися з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку. У такому разі протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про намір погодити відмінні від запропонованих умови оператор зовнішніх інженерних мереж зобов’язаний надіслати власнику (співвласникам) будівлі згоду про погодження або вмотивовану відмову від погодження запропонованих умов;
  • намір встановити вузол комерційного обліку, придбаний власником (співвласниками). У такому разі оператор зовнішніх інженерних мереж встановлює вузол комерційного обліку, придбаний власником (співвласниками);
  • намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного облікув установленому законодавством порядку. У такому разі оператор зовнішніх інженерних мереж не перешкоджає власнику (співвласникам) будівлі в оснащенні її вузлом комерційного обліку;
  • у разі, якщо протягом 2 місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив цього протягом 4 місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж;
  • вузли комерційного обліку приймаються виконавцем відповідної комунальної послуги та оператором зовнішніх інженерних мереж на абонентський облік протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання виконавцем та оператором звернення власника (співвласників).

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води включаються до складу тарифів на відповідні комунальні послуги, крім випадків, якщо такі вузли комерційного обліку були встановлені власником (співвласниками) будівлі або були наявні при введенні в експлуатацію завершених будівництвом нових житлових і нежитлових будівель, реконструйованих, капітально відремонтованих житлових і нежитлових будівель, що приєднані (приєднуються) до зовнішніх інженерних мереж.

 Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги шляхом сплати виконавцю комунальної послуги плати за абонентське обслуговування – за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

Порядок визначення обсягів спожитої у будівлі холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби, а також спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, визначається Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315.

Обсяг комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (так званого загальнобудинкового лічильника), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку (тобто індивідуальних лічильників). Якщо у квартирі відсутній індивідуальний лічильник, то обсяги спожитої води визначаються за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.