назад

Придбав житло разом із «мешканкою»

Коли в житловому приміщенні (будинку або квартирі) зареєстрована людина (чи навіть кілька), яка фактично там не проживає, це створює низку незручностей для власників житла. Найбільша ж проблема полягає в тому, що власник не може на свій розсуд розпоряджатися майном.

У такій ситуації, зокрема, опинився клієнт Городоцького бюро правової допомоги, що є відділом Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Пан Олександр (ім’я змінене) розповів, що у грудні 2020 року він уклав договір купівлі-продажу, відповідно до якого став власником житлового будинку. Та пізніше виявилося, що в будинку зареєстрована жінка – колишня дружина попереднього власника житла, яка впродовж останніх 20 років там не проживала.

Будь-яких усних чи письмових домовленостей між паном Олександром та зареєстрованою в його оселі особою не було. Жінка не проявляла жодного інтересу до будинку, не брала участі в його утриманні та не мала до нього доступу, оскільки не є членом сім’ї власника. Окрім того, пан Олександр навіть не був знайомий з начебто мешканкою його житла, не знав, де вона перебуває.

«Через те, що жінка була зареєстрована в будинку, який на праві власності належить пану Олександру, чоловік не міг розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Щоб визнати зареєстровану особу такою, що втратила право користування житловим приміщенням, я порадила клієнту звернутися до суду», – розповіла заступниця начальника Городоцького бюро правової допомоги Діана Думановська.

Зібравши всі необхідні докази та обговоривши усі питання в справі,  юристка підготувала відповідну позовну заяву. А 20 травня 2021 року Городоцький районний суд Хмельницької області ухвалив рішення, яким повністю задовольнив вимоги позивача.

Справа № 672/438/21.

Коментує юристка Діана Думановська

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, а право приватної власності є непорушним.

Статтею 317 Цивільного кодексу України встановлено, що власникові належить право володіння, користування і розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі  судового  рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права  власності  на  житлове  приміщення  або  права користування житловим  приміщенням,  про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.