назад

«Романтичний» вчинок міг завершитися вироком, якби не відновне правосуддя

Однією з моделей відновного правосуддя є програми примирення потерпілих і правопорушників. Медіація використовується у пілотний проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», який реалізується на базі системи БПД. Крім процедури примирення кожен неповнолітній проходить індивідуальну програму ресоціалізації. Якщо неповнолітній примириться з потерпілим і відшкодує шкоду, пройде заходи ресоціалізації, він може бути звільнений від кримінальної відповідальності за рішенням суду.

Ця історія трапилась в одному з квіткових магазинів Одеси. 16-річний Дмитро викрав 78 тюльпанів, чим спричинив потерпілій матеріальну шкоду на загальну суму трохи більше 1 тис. грн. Хлопець обвинувачувався у вчиненні злочину, що передбачений ч. 1 ст.186 Кримінального кодексу України – відкрите викрадення чужого майна (грабіж). Максимальне покарання за цей злочин передбачає позбавлення волі на строк до чотирьох років.

Дмитро навчається в 10-му класі, у нього є старший брат, але той живе окремо. Мати хлопця сильно і часто хворіє, тому батько змушений багато працювати вночі на заводі та в службі таксі, щоб утримувати сім’ю. Іноді він бере Дмитра з собою на завод, щоб хлопець допомагав йому та вчився самостійності.

Через напружений ритм життя у батьків не вистачає часу, щоб приділити більше уваги сину. Успіхами у навчанні хлопець не може похизуватися, змінив вже кілька шкіл. Дмитро досить сором’язливий та закритий у собі, друзів серед однолітків не має. Єдиною, з ким Дмитро може поділитися новинами та переживаннями – його подруга Наталка. Одного дня хлопець вирішив здивувати дівчину подарунком. Тільки він побачив через вітрину магазину рожеві тюльпани, улюблені квіти своєї подружки, не зміг втриматися та поцупив їх.

Під час досудового розслідування прокурор запропонував підлітку взяти участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області прийняв рішення про застосування Програми та видав відповідне доручення для проведення медіації адвокату, який співпрацює з системою БПД. Дмитро відшкодував потерпілій збитки в повному обсязі, визнав завдану шкоду та вибачився перед нею за свій вчинок. Хлопець пройшов кілька занять з психологом. Його батьки говорять, що підліток став більш відкритий та доброзичливий, охоче йде на контакт з членами родини. Навчився прогнозувати наслідки своїх вчинків, розуміти різницю між бажанням та потребою.

У судовому засіданні захисник Дмитра заявив клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності. Адвокат зазначив, що його підзахисний вчинив злочин без попереднього умислу, перебуваючи у виснаженому стані та через психологічну і фізичну втому. Від потерпілої також надійшла заява про закриття кримінального провадження, оскільки матеріальна і моральна шкода їй відшкодовані, а сам обвинувачений загрози для суспільства не несе.

Програма відновлення завершилася успішно – ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності, сторони досягли примирення між собою.