назад

Розлучення не врятувало від кривдника: допоміг обмежувальний припис

Домашнє насильство – серйозна проблема, з якою зіштовхуються чимало родин. Часто вирішити її складно навіть після офіційного розлучення з кривдником.

Буковинка Оксана була одружена з Петром 12 років. У подружжя народилося двоє дітей. Однак подружнє життя не склалося. Чоловік все частіше вчиняв домашнє насильство стосовно своєї дружини, і свідками скандалів нерідко ставали діти. Після розлучення Оксана разом з дітьми переїхала жити до своїх батьків.

Але Петро не залишив свої колишню сім’ю у спокої. Він почав регулярно навідуватися до будинку, де мешкають Оксана та діти. Сварки, погрози, психологічний тиск та знущання стали частиною їхнього життя.

Про свою біду Оксана розповіла фахівцям Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Виявляється, Петра  постановами Вижницького районного суду вже тричі притягали до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Крім того, у серпні 2021 року Вижницьке районне відділення поліції видало терміновий заборонний припис кривднику, оскільки він посварився з колишньою дружиною та вчинив домашнє насильство. Петрові було заборонено знаходитися в місці проживання або перебування колишньої дружини, а також в будь-який спосіб контактувати з нею. Утім, кривдника ці обмеження не зупинили.

Оксана, яка не без підстав побоюється за свою безпеку та безпеку дітей, хотіла отримати обмежувальний припис стосовно колишнього чоловіка. У центрі БВПД Оксані призначили адвоката Михайла Ковалюка, який співпрацює з системою безоплатної правової допомоги. Він підготував до суду заяву про видачу стосовно Петра обмежувального припису.

«Оксана та Петро є колишнім подружжям, а відтак – за змістом ч.2 ст.3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» є особами, на яких поширюється дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству», – зазначає Михайло Ковалюк.

Під час судового засідання був доведений ризик продовження у майбутньому домашнього психологічного насильства саме через спілкування колишнього чоловіка з екс-дружиною, в тому числі і по телефону. Тому, на думку суду, вимога про заборону Петру у будь-який спосіб спілкуватись із Оксаною, в тому числі і за допомогою засобів телефонного зв’язку, є обгрунтованою та підлягає задоволенню.

Отже, суд видав обмежувальний припис, в якому заборонив кривднику будь-яке спілкування з Оксаною, в тому числі, й телефоном, строком на 3 місяці.

 Справа № 713/1782/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99211815

 Коментує адвокат Михайло Ковалюк, який співпрацює з системою БПД:

 Що передбачає обмежувальний припис ?

Обмежувальний припис – це захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис передбачає:

– заборону перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);

– усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

–  обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

– заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

– заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

– заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

На який термін можуть застосувати обмежувальний припис і чи можна його продовжити, або повторно застосовувати?

Після винесення вироку, обмежувальний припис підлягає негайному виконанню і видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовженим ще на строк не більше 6 місяців.