назад

Що робити, коли з’ясувалося, що земельна ділянка має двох господарів

Олександр не зміг отримати кадастровий номер для ділянки, якою володів ще з 2001 року. З’ясувалося, що державний акт на цю ділянку ще в 2018 році отримала інша особа. Захистила права власника адвокатка, що співпрацює з Шепетівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Ще в 2001 році Олександр (ім’я змінене) отримав у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тоді ж йому видали відповідний державний акт на право власності.

У лютому 2021 року, з огляду на наближення впровадження ринку землі в Україні, чоловік звернувся до державного реєстратора із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, адже кожна земельна ділянка сьогодні повинна мати кадастровий номер. Лише за цієї умови власник може повноцінно розпоряджатися землею. Проте Олександрові відмовили. З’ясувалося, що державний акт на цю ділянку ще в 2018 році отримала інша особа.

Щоб захистити свої права як власника земельної ділянки чоловік звернувся до Білогірського бюро правової допомоги, що є відділом Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Клієнта вислухали, а оскільки він мав право на безоплатну вторинну правову допомогу, представляти його інтереси в суді доручили адвокатці Валентині Орендарчук.

Адвокатка в позові зазначила, що з 1993 року по 2003 рік в Україні видавали державні акти на земельні ділянки рожевого (червоного) кольору, які не містили кадастрового номера ділянки. Ці акти не були внесені у загальну базу Державного земельного кадастру, що була запроваджена в 2002 році. Водночас згідно з розділом VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

«Державний акт про право приватної власності на землю мій клієнт отримав у 2001 році, отже документ є дійсним. А рішення про державну реєстрацію права власності іншої особи на цю земельну ділянку прийняте пізніше і з порушенням права власності позивача на землю», – наголосила Валентина Орендарчук.

Суд погодився з позицією адвокатки й задовольнив позов, скасувавши рішення державного реєстратора про державну реєстрацію за іншою особою права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Справа №669/168/21.