назад
16.02.22

Що робити якщо отримали у спадок кредит?

Смерть близьких — це завжди тяжка втрата. В той момент ніхто не замислюється, щодо оформлення спадщини чи про відмову від неї, борги спадкодавця, тощо. Близькі просто продовжують жити не підозрюючи, які можуть бути юридичні наслідки.

Така ситуація склалася у жителя Котелевщини Сергія, у якого померла мати. Знаючи, що в неї були рахунки в банку юнак вирішив повідомити установу для їх закриття. В той момент він навіть не міг усвідомити, що стане відповідачем у цивільній справі про стягнення боргу за кредитом.

Минуло більше двох років після смерті його матері, до нотаріуса щодо спадкування ніхто не звертався, оскільки за життя мати не мала у власності ні нерухомого, ні рухомого майна, яке можна було б успадкувати.

Про те, що Сергій є спадкоємцем непогашеного кредиту дізнався лише після отримання повістки до суду та позовної заяви банку про стягнення боргу за кредитором своєї матері.

Не розуміючи про який борг та спадщину йде мова, хлопець вирішив звернутися за допомогою до Котелевського бюро правової допомоги.

Ознайомившись із позовними вимогами банку фахівець бюро Микола Убийсобака зрозумів, що вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки претензії кредитора направлені із пропуском строку, передбаченого законодавством, не було встановлено також коло спадкоємців, адже зі слів Сергія, на момент смерті його матері з нею були зареєстровані і інші особи, які теж можуть бути спадкоємцями за законом.

Також важливою і ключовою обставиною по справі була відсутність майна у спадкодавця, про що неодноразово наголошував юнак, адже відповідно до статті 1282 Цивільного кодексу України спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Саме на цьому юристом акцентувалася увага у процесуальних документах, поданих до Котелевського районного суду Полтавської області.

«Не завжди вимога банківських установ, пред’явлена до спадкоємців є правомірною. При вирішенні спорів щодо стягнення заборгованості за вимогами кредитора до спадкоємців боржника, необхідно встановити такі обставини:  чи пред’явлено вимогу кредитором спадкодавця до спадкоємців боржника у строки, визначені частинами другою та третьою статті 1282 Цивільного кодексу України, адже кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги».  -коментує фахівець Котелевського бюро правової допомоги Микола Убийсобака.

За словами юриста якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. У разі ж пропуску цих строків, кредитор позбавляється права вимоги;

– коло спадкоємців, які прийняли спадщину;

  • обсяг спадкового майна та його вартість бо саме ця обставина визначає межі відповідальності спадкоємця (спадкоємців) за боргами спадкодавця відповідно до частини першої статті 1282 Цивільного кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, суд прийняв рішення відмовити у задоволенні позовних вимог банківської установи щодо стягнення боргу зі спадкоємця.

З повним текстом рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 28 січня 2021 року можна ознайомитися за наступним посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/102818474