назад

Що робити, якщо з картки утримують гроші?

Випадки, коли з банківської картки громадянина знімають кошти у рахунок боргу, не поодинокі. Але що робити, якщо ви вважаєте таке стягнення безпідставним і несправедливим? Розповідають юристи правової допомоги на прикладі історії свого клієнта.

Одного дня Андрій К* отримав пенсію у розмірі, меншому ніж завжди. У пенсійному фонді чоловіку повідомили, що надійшла постанова державного виконавця про стягнення з нього коштів на користь банку в сумі  майже 25 тисяч гривень.

Ознайомившись з матеріалами виконавчого провадження, Андрій К*  дізнався про існування виконавчого напису нотаріуса про стягнення з нього коштів на користь банку. З таким рішенням чоловік не погодився і звернувся до Новомосковського бюро правової допомоги за захистом своїх прав. Фахівець бюро Тамара Білокінь допомогла клієнту у справі про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. У результаті заяву про забезпечення позову було задоволено, а стягнення по виконавчому провадженню  зупинено до прийняття рішення суду.  Згодом  винесено і рішення суду,  яким позовні вимоги клієнта задоволено у повному обсязі та визнано виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню. Наразі рішення суду набрало законної сили.

Коментує юрист Новомосковського бюро правової допомоги Тамара Білокінь:

Де вчиняється виконавчий напис?

Виконавчий напис вчинюється нотаріусом незалежно від місця виконання вимоги, місцезнаходження боржника або стягувача

Коли нотаріус вчиняє виконавчі написи?

Відповідно до ст. 88 Закону України “Про нотаріат” та п. 3.1. Глави 16 Розділу II Наказу Міністерства юстиції України “Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України” від 22 лютого 2012 р. № 296/5 нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо: подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Що робити, якщо нотаріус видав виконавчий напис, за яким ви є боржником?

В такому випадку потрібно звернутися до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

До якого суду звернутися?

Позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань  Однак, для вказаної категорії справ можлива альтернативна підсудність, що зокрема, вбачається з частині дванадцятій статті 28 Цивільного-процесуального кодексу України, згідно якого, позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса можуть пред’являтися також за місцем його виконання.

Які документи потрібно додавати до позовної заяви?

У заяві мають бути зазначені докази, що підтверджують те, що вимога стягувача НЕ була безспірною. Це можуть бути і квитанції про сплату боргу.