назад

Шлюб і розлучення з іноземцем: на що необхідно звернути увагу?

Світ навколо нас постійно змінюється. Стрімко розвивається мережа Інтернет, активно популяризується туристична сфера, а тому не дивно, що все частіше люди знаходять своє кохання за кордоном.

Громадяни різних держав прагнуть створити сім’ю та зареєструвати шлюб. Для того, щоб зробити це в Україні, майбутнє подружжя подає особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їх вибір.
Іноземці та особи без громадянства для реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити: 
  • паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника;
  • посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.
Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним.
Якщо в паспортах або паспортних документах іноземців та осіб без громадянства відсутні відомості про сімейний стан їхніх власників, то вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання, та легалізований належним чином.
Та не завжди шлюб виявляється вдалим, і пари вирішують розійтись. В таких ситуаціях, якщо подружжя досягло між собою згоди та не має спільних дітей, розірвання шлюбу може здійснюватися органом ДРАЦС відповідно до законодавства України. Однак, як правило, розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем здійснюється в судовому порядку, згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право».
Разом із тим, досить часто після укладення шлюбу з громадянином іншої держави українець чи українка переїжджають до країни проживання іншого з подружжя. У такій ситуації під час розлучення подружжя може обрати декілька варіантів дій:
  • розірвати шлюб на території країни проживання, навіть якщо жоден з подружжя не є громадянином цієї держави;
  • звернутися до компетентних органів або нашої держави, або держави громадянської належності іншого з подружжя.
Консультацію підготував начальник відділу “Дніпровське бюро правової допомоги №1 Дніпровського місцевого центру з надання БВПД у Дніпропетровській області Олександр Ковальов. 
Більше інформації у відео сайту новин “Інформатор”.
Запис ефіру.