назад

Шумні сусіди: як відстояти своє право на тишу?

Коли ремонтні роботи є нахабством?

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» зобов’язує громадян, а також підприємства, установи та організації поважати право інших на тишу. Тут ви також знайдете список заборон і часові межі для них. Отож, щодня з 22-ї вечора до 8-ї ранку забороняється:

  • гучно співати й кричати;
  • запускати феєрверки;
  • користуватися апаратурою, що відтворює звук;
  • вмикати побутові прилади, що шумлять.

Крім того, в робочі дні всі ремонтні роботи повинні закінчуватися о 21-й годині, а починатися з восьмої. У вихідні й святкові дні не можна вмикати гучні будівельні інструменти. Виняток — мешканці прилеглих квартир самі дали дозвіл на використання перфоратора чи болгарки.

Цокання годинника чи звук літака?

Допустимі норми шуму в будинках визначені наказом Міністерства охорони здоров’я. Ними передбачено, що рівень шуму, який «виходить» з вашої квартири, не має перевищувати 55 децибелів вдень і 45 децибелів вночі. Приблизно так ми сприймаємо на слух звичайну розмову.

Для готелів і гуртожитків ці значення є трохи вищими: 50 і 60 децибелів відповідно, а це вже звук гучної розмови чи кашлю. До речі, для кожного міста норми шуму є індивідуальними. У Сумах, наприклад, вони є нижчими, ніж рекомендує міністерство. Так, удень «галасувати» можна на 40 децибелів, а у нічні години — на 30.

Що ж робити, якщо здається, що сусідське помешкання перетворилося на летовище? Перш за все — говорити й шукати компроміси. Звичайно, не варто істерично гамселити у двері з криками: «Та допоки все це буде продовжуватися?!». Так ви точно не порозумієтесь. Спершу привітайтеся і спокійно поясніть у чому суть візиту. Домовтеся про години тиші, обміняйтеся телефонами, щоб заздалегідь повідомляти одне одного про зміни графіку. Якщо ж сусіди відмовляються вас слухати, ігнорують прохання, поводяться агресивно — саме час застосувати законні методи боротьби з ними.

Є кілька способів вплинути на гучних сусідів. Перший — це протокол про адміністративне порушення, складений поліцією. Такий варіант є ефективним, коли правоохоронці відразу ж реагують на звернення й ловлять порушників на гарячому.

Другий — зробити аудіо чи відеозапис й підкріпити його колективною скаргою мешканців усіх прилеглих квартир, адже на практиці суд оцінює тільки сукупність доказів. Третій — провести екологічну експертизу. Вона буде дієвою тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер. Це може бути, наприклад, звук кондиціонера, холодильника або іншого обладнання.

Така судова екологічна експертиза призначається ухвалою суду та виконується експертами групи «Незалежний інститут судових експертиз», який знаходиться в Києві. До речі, за експертизу платить заявник.

Якщо ваше право на тишу порушується, необхідно звернутися до головного управління Держпродспоживслужби в Сумах, яке знаходиться за адресою: вулиця Гамалія, будинок 25, або зателефонувати за номером: 0542-77-90-43, 0542-61-73-40.

Працівники служби мають зафіксувати перевищення допустимого рівня шуму й це буде підставою для адміністративного стягнення, або навіть для звернення до суду з позовом про відшкодування моральної й матеріальної шкоди.

Громадяни, які порушують правила додержання тиші, можуть отримати попередження або штраф від 85 до 255 гривень, а при повторному вчиненні правопорушення упродовж року — від 255 до 510 гривень. У такому разі на них чекає ще й конфіскація звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів та інших предметів порушення тиші.