назад

Сімейні справи: встановлення факту родинних відносин

Інколи аби оформити спадщину доводиться встановлювати факт родинних відносин.

Подібна історія трапилась з клієнткою Радомишльського бюро правової допомоги.

Ірина Мілененко (ім’я та прізвище змінено з етичних міркувань, – прим. автора) звернулась до Радомишльського бюро правової допомоги, яка розповіла, що у неї був рідний брат, який передчасно помер. У брата пані Ірини дружини та дітей не було. Після смерті брата залишилася спадщина, а нацближчою ріднею була пані Ірина. От вона і звернулась до нотаріальної контори для відкриття спадкової справи. Але їй було відмовлено в зв’язку з тим, що потрібні були документи підтверджуючі родинні відносини. Пані Ірина звернулась до органу ДРАЦС для отримання витягу про народження брата. Орган ДРАЦС повідомив, що актовий запис про народження не зберігся.

Головний спеціаліст Радомишльського бюро правової допомоги Оксана Дзюбенко пояснила клієнтці, що вона має право на безоплатну правову допомогу. Прийняла заяву від клієнтки про надання безоплатної вторинної правової допомоги та склала заяву  про встановлення факту родинних відносин. До заяви було додано всі необхідні копії документів.

Заяву було подано до Радомишльського районного суду. Судом позовні вимоги задоволено повністю та встановлено факт, що пані Ірина та її брат є рідними братом та сестрою. Рішення суду набрало законної сили.

Консультує юрист Радомишльського бюро правової допомоги Оксана Дзюбенко.

До якого суду потрібно звернутись?

Заява фізичної особи про встановлення факту родинних відносин, подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання. Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду України (стаття 316 ЦПК України)

Хто може подавати заяву?

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

– спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв’язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки, крім випадку, коли заявник усунений від права на спадкування;

– особи, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника або інші компенсації чи передбачені чинним законодавством пільги і яким органи Пенсійного фонду України або інші установи чи організації, до яких безпосередньо звернувся громадянин, відмовили в їх призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

  • інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб;
  • прокурор у порядку статей 56, 57 ЦПК України відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє за законом.

Важливо!!! Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами. Це рішення є тільки підставою для одержання цих документів.

Додатково: посилання на справу у єдиному реєстрі судових рішень.