назад

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в Україні є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» від 11 травня 2011 року, Цивільний процесуальний кодекс України, Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» та інші.

Домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Серед спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать:

1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника – виноситься працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб та зобов’язує залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, забороняє вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою;

2) обмежувальний припис стосовно кривдника – видається судом на строк від одного до шести місяців, може бути продовжений судом на строк не більше шести місяців після закінчення строку, встановленого судовим рішенням з метою: заборони перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою; усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи; обмеження спілкування з постраждалою дитиною; заборони наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою; заборони особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею; заборони вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Насильство у сім’ї є неприйнятним, ганебним вчинком. Відповідно до законодавства України домашнє насильство є правопорушенням, яке тягне за собою адміністративну, кримінальну та цивільну відповідальність. Але наразі, навіть за наявності передбачених державою механізмів запобігання та протидії такому явищу, людям і досі доводиться із ним стикатись у повсякденному житті.

Нажаль з такою ситуацією стикнулась і клієнтка Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі за текстом Місцевий центр) – пані Любов. Негаразди у її відносинах із рідним сином, з яким вона спільно мешкала у власній квартирі, почались ще у 2017 році. Син неодноразово підіймав на рідну мати руку, висловлювався нецензурною лайкою, завдавав тілесних ушкоджень, внаслідок чого пані Любов була вимушена викликати співробітників Національної поліції. Врешті, влітку  2020 року, поліцейськими, під час чергового візиту до пані Любові, вимушені були винести терміновий заборонний припис, аби хоча би на 10 діб убезпечити її від кривдника. Проживання у квартирі із кривдником надалі було неможливим,  добровільно звільняти житло він відмовлявся, а терміновий заборонний припис мав силу лише 10 діб. Саме тому пані Любов прийняла рішення звернутись до фахівців для вирішення цієї ситуації.

У серпні 2020 року вона завітала до Місцевого центру. Їй було надано кваліфіковану правову допомогу у вигляді правової інформації та роз’яснень із питання видачі тимчасового обмежувального припису, відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, надано роз’яснення щодо можливості жертвам домашнього насильства отримати безоплатну вторинну правову допомогу для звернення із такою вимогою до суду.

На підставі звернення пані Любові Місцевим центром було прийнято рішення про надання їй безоплатної вторинної правової допомоги та відповідним дорученням призначено адвоката Коробко Світлану Євгенівну для складання заяви та здійснення представництва інтересів пані Любові у суді, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами з питання винесення тимчасового обмежувального припису стосовно кривдника. 17.09.2020 року відповідну заяву про  видачу тимчасового обмежувального припису строком на шість місяців стосовно сина пані Любові – Сергія, було направлено на розгляд суду.

Завдяки фаховій та злагодженій роботі фахівців Місцевого центру та адвоката Світлани Коробко, рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22.09.2020 року вимогу пані Любові було задоволено у повному обсязі, видано тимчасовий обмежувальний припис, відповідно до якого  її сину Сергію було заборонено  перебувати у місці спільного проживання із матір’ю, створювати перешкоди у користуванні майном, що є особистою приватною власністю пані Любові, наближатись до неї ближче ніж на 50 метрів, а також обмежено спілкування кривдника із жертвою домашнього насильства особисто і через третіх осіб.

Звертайтесь за допомогою до установ системи безоплатної правової допомоги:

Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/8, тел. (06153) 4-89-42, скайп: berdyansk_center, ел. Адреса: [email protected]

Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35, ел.адреса: [email protected]

Гуляйпільське бюро правової допомоги – м. Гуляйполе, вул. Соборна, 103, е-mail: [email protected], тел.: (06145) 4-25-14; (066) 29-69-287; (095) 94-78-369.

Пологівське бюро правової допомоги – м. Пологи, пров. Некрасова, 2, е-mail: [email protected], тел.: (06165) 2-21-25.

Приморське бюро правової допомоги – м.Приморськ, вул. Централна, 26, е-mail: [email protected], тел.: (06137) 7-45-14.

Чернігівське бюро правової допомоги – смт.Чернігівка, вул. Соборна, 448, е-mail: [email protected], тел.: (06140) 9-11-97.

Більмацьке бюро правової допомоги – смт. Більмак, вул.Запорізька, 28-А, е-mail:  [email protected], (06147) 2-20-74