назад

Спадщина на землю: як розв’язали проблемну ситуацію на Харківщині

До Первомайського МЦ звернулась пенсіонерка пані Людмила, яка пояснила, що після смерті її чоловіка відкрилась спадщина, що  складалась із права на земельну частку (пай) із земель, які перебували у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства. Спадкоємцями стали їхні сини, які отримали по 1/2 (одній другій) частки на право на земельну частку (пай). Після смерті одного із синів спадкоємцями стали двоє онуків, які отримали по 1/3 частки, і пані Людмила, яка отримала 1/6 частки. Після смерті другого сина спадкоємцем стала пані Людмила.

Таким чином, пані Людмила мала  право на спадщину на 4/6 (чотири шостих) частки права на земельну частку (пай) на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай). Онуки свідоцтва на право на спадщину  на 2/6 (дві шостих) частки права на земельну частку (пай) не отримували.

З метою приватизації (отримання у власність) земельної ділянки пані Людмила звернулась до землевпорядної організації для виготовлення технічної документації із землеустрою, але виготовити технічну документацію виявилось неможливим. Адже не було згоди та свідоцтв на право на спадщину онуків, які на умовляння бабусі оформити спадщину належним чином  відповіли категоричною відмовою.

Вести справу доручили юристу Первомайського МЦ Сергію Сорокіну. Він склав позовну заяву про усунення перешкод в отриманні у власність земельної ділянки, а також здійснював представництво інтересів заявниці в суді.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 17.12.2020 року № 629/1826/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93639867 позовні вимоги заявника задоволено в повному обсязі. Територіальну громаду зобов’язали виділити пані Людмилі в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого КСП належні їй у порядку спадкування, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, 4/6 земельної частки (паю) без згоди інших спадкоємців. Рішення набуло чинності.

Коментує Сергій Сорокін, юрист Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства (далі – КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного Кодексу.

Статтею 14 Конституції України гарантовано право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із  Земельним Кодексом,  громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини. виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю), безоплатної передачі із земель державної та комунальної власності.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень,

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень,

Відповідно до законодавства спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, за заповітом або за законом. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за оформленням свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з п. 1 ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Тобто пані Людмила є спадкоємцем за законом після смерті синів, прийняла спадщину та отримала відповідні свідоцтва про право на спадщину за Законом. Тим самим вона успадкувала всі права та обов’язки, які належали спадкодавцям на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок їх смерті.

Онуки пані Людмили від спадщини у вигляді земельної ділянки не відмовились, фактично її прийняли, проте не звернулись до нотаріальної контори для отримання свідоцтва на право спадщини на свої частки.

Положеннями Цивільного кодексу України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття. Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином, до складу спадщини входить, у тому числі, право на винесення в натурі земельної ділянки частки (паю) із земель запасу комунальної власності, відповідно до сертифікату та виділення пані Людмилі частки у розмірі 4/6 права на земельну частку (пай). Це право не залежить від наявності у спадкоємця документів про перехід права власності іншої частки вказаної земельної ділянки.