назад

Спадщина: прийняти чи відмовитися?

У відчаї до Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася громадянка С. Після розлучення з чоловіком жінка втратила роботу та опинилася без житла, адже проживала у його будинку, а рідних у неї не було. За збігом обставин одна місцева бабуся запропонувала проживати спільно, допомагати їй, оскільки старенька не мала дітей, а родичі не встигали за нею доглядати.

Через рік бабуся помирає та залишає заповіт, в якому заповідає все своє майно саме пані С. Жінка дуже зраділа, адже докладала максимум зусиль та старань, щоб допомогти старшій людині.

Після відкриття спадщини на майно, яке належало бабусі, почали претендувати інші спадкоємці, а саме – племінник, який тиснув на жінку, аргументуючи це тим, що вона не має права бути спадкоємцем, заповіт є недійсним і що вона порушила його права як спадкоємця. Через постійні погрози та тиск жінка готова була ночувати просто неба і відмовитися від спадщини.

Та знайомі громадянки С. порадили звернутися до Кельменецького місцевого центру по допомогу. На момент її звернення  племінник покійної бабусі вже встиг подати позов про визнання заповіту недійсним і не відповідним волі спадкодавця, а також зазначив, що має право на спадщину.

Розібравшись у ситуації, центр правової допомоги доручив захищати та представляти інтереси жінки адвокату Аллі Сторчак. Саме завдяки професійним навикам адвоката, суд першої інстанції у задоволенні позовних вимог племінника до пані С. відмовив. Все майно, яке заповідала покійна, залишись саме жінці, що за нею доглядала. Апеляційний суд рішення суду попередньої інстанції залишив без змін.

Коментує адвокат, яка співпрацює з системою БПД Алла Сторчак:

«На сьогодні багато питань виникає  у справах про спадкування. Зокрема,  це випадки, коли несподівано для себе родичі померлого після смерті спадкодавця дізнаються, що є заповіт на особу, яка не є родичем і через це  родичі вважають, що вона не може бути спадкоємцем».

За ст.1257 ЦК України за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення відповідача не було вільним і не відповідало його волі.

У даному випадку племінник зазначив у позовній заяві, що порушені його права, як спадкоємця після смерті його тітки, а також зазначив, що має право на спадщину.

Так, за ст.1264 ЦК України, у четвертій черзі право на спадкування за законом мають особи, які проживають зі спадкодавцем однією сім’єю не менше як п’ять років до часу відкриття спадщини.

Оскільки позивач проживав у різних житлових будинках із померлою, не був пов’язаний спільним побутом, на мав взаємних прав та обов’язків із померлою, не є спадкоємцем за законом і, відповідно, його права не порушені.