назад

Співпраця системи БПД з органами місцевого самоврядування: приклади, які повертають віру у справедливість

Захист прав – це не лише отримання судового рішення на нашу користь. Не менш важливо, щоб це судове рішення було виконане. Як показує практика, подекуди виникають проблеми під час виконання рішень суду. І добре, коли відновити справедливість допомагають небайдужі люди, партнерські організації. Один із прикладів – співпраця системи БПД з органами місцевого самоврядування.

У 2016 році до Захарівського бюро правової допомоги, що на Одещині, звернулися троє військовослужбовців-учасників АТО з проханням захистити їхнє порушене право на виплату разової допомоги до 5 травня.

Начальник бюро Марина Кулік, вивчивши матеріали, склала позовні заяви та подала їх до Фрунзівського районного суду Одеської області. Суд підтримав вимоги військовослужбовців та задовольнив їх в повному обсязі, зобов’язавши Управління соціального захисту населення Захарівської РДА виплатити по 4 тис. 730 грн. кожному з них. Ці рішення суду не були оскаржені і в грудні 2016 року набрали законної сили.

І ось тут починається довгий і тернистий шлях власне виконання цих рішень. Виконавчі провадження були відкриті, всі необхідні формальності дотримані, але військовослужбовці раз за разом отримували відмови в отриманні коштів, присуджених судом. Причиною відмов була відсутність цих коштів в Управлінні соцзахисту. Державний виконавець навіть звертався до суду, аби змінити спосіб стягнення, однак його заява була відхилена.

Фактично склалася патова ситуація: учасники АТО мають рішення суду, воно набрало законної сили, є відкриті виконавчі провадження, але присуджені судом кошти виконавець стягнути не може.

Восени 2018 чоловіки знову звернулися за правовою допомогою до Захарівського бюро. Цього разу для захисту їхніх прав було призначено адвоката Вадима Твердохліба.

«Після розмови з бійцями я вирішив, що єдиним виходом із ситуації буде ініціювання відкриття кримінального провадження щодо невиконання рішення суду. Однак це виявилося не так вже й просто. Спочатку наші заяви не приймалися та не вносилися до ЄРДР, ми писали скарги на бездіяльність службових осіб відділу поліції. Нарешті провадження відкрили, проте майже відразу повторно закрили за відсутністю складу злочину. Ми знову писали скарги. Проте в січні 2020 року справу остаточно закрили», – розповідає Вадим Твердохліб.

Отже, ситуація склалася невтішна. З одного боку – є рішення суду, а з іншого – виконати його не можливо. Військовослужбовці зневірилися, втомилися.

«Про ці справи стало відомо голові Захарівської райради В’ячеславу Думитрашку, який виявив бажання підтримати наших воїнів. І на черговій сесії Захарівської райради в січні 2020 року пролунала пропозиція підтримати наших воїнів, що боронили територіальну цілісність нашої країни на сході. Виплатити їм кошти, присуджені ще в 2016 році, пропонувалося за рахунок коштів районного бюджету», – говорить Вадим Твердохліб.

Загалом історія співпраці Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД, до складу якого входить Захарівське бюро, і Захарівської районної ради почалася з моменту відкриття центру в 2015 році. Тоді була затверджена Програма надання безоплатної правової допомоги населенню Захарівського району, виділено фінансування. Згодом ця програма була продовжена ще на два роки. І тепер, завдяки співпраці системи БПД із місцевою владою, учасники АТО нарешті змогли отримати належні їм кошти.