назад

Як перевірити на що саме одержувач витрачає аліменти на дитину

Аліменти та все, що з ними пов’язано – одні з поширених запитань, судячи зі звернень на Єдиний телефонний номер (контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги) 0 800 213 103. До юристів системи надання безоплатної правової допомоги Сумщини звернувся чоловік, який розповів, що сплачує аліменти на дитину вже понад 10 років, але у нього виникли підозри, що ці гроші його колишня дружина використовує не тільки на дитину, а й на себе. Чоловіка цікавило питання: чи можна якимось чином аліменти сплачувати саме на рахунок дитини? Так як же це питання регулюється законодавством? На кого повинні сплачувати аліменти? Детальніше розповідає фахівець Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Ігор Шпак.

Кому належать аліменти?

Відповідно до норм Сімейного кодексу України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Але в той же момент, якщо аліменти сплачуються за рішенням суду через орган державної виконавчої служби або приватного виконавця, то вони будуть зараховуватися на рахунок стягувача. Тобто, якщо мама дитини подала заяву до суду про стягнення аліментів, то саме її на рахунок будуть перераховуватись кошти. Не зважаючи на те, що розпорядником буде один із батьків, або законних представників, отримані кошти являються власністю саме дитини і використовуватись вони повинні в інтересах дитини.

Чи має право на утримання один із батьків, якщо не має самостійного заробітку?

Так, у визначених законодавством України випадках.

Наприклад:

  • дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності;
  • дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років:
  • якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, той із законних представників, з ким проживає дитина, має право на утримання від чоловіка/дружини до досягнення дитиною шести років.

Право на утримання вагітна дружина, а також чоловік/дружина, з яким(-ою) проживає дитина, має незалежно від того, чи він/вона працює, та незалежно від його/її матеріального становища, за умови, що чоловік/дружина може надавати матеріальну допомогу.

Який алгоритм дій, щоб довести нецільове використання аліментів?

Контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Для цього платнику аліментів необхідно подати заяву до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

Щоб підтвердити сплату аліментів, разом із заявою платник аліментів обов’язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців. У разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, за договором між батьками про сплату аліментів на дитину) платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір.

Інспекційне відвідування проводиться впродовж 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів. Під час проведення інспекційного відвідування обстежуються умову проживання дитини для того, щоб визначити рівень задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину. Зокрема, звертається увага на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо).

Протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок щодо цільового витрачання аліментів на дитину за формою, встановленою Порядком здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 15 листопада 2018 року № 1713. Завірені копії цього висновку надсилаються рекомендованими листами з повідомленням про вручення платнику та одержувачу аліментів. У разі неотримання копії висновку поштою платник та одержувач аліментів мають право звернутися за його отриманням до служби у справах дітей.

Які можуть мати наслідки нецільового використання аліментів?

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

*Довідково

Під час підготовки консультації використовувались матеріали довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid».