назад

Стягнення аліментів на утримання дітей та дружини, у випадку коли шлюб не розірвано.

 

Аліменти – це кошти для утримання, які закон зобов’язує платити одного з батьків неповнолітньої дитини. Їх можуть перераховувати в добровільному порядку, а можуть – за рішенням суду.

Аліменти на утримання дитини є гарантією виконання кожним з батьків свого обов’язку забезпечувати дитину, надавати їй можливість на користування всіма благами соціального забезпечення, належним харчуванням, житлом, розвагами, надати їй захист і піклування, які необхідні для її благополуччя. При цьому, виходячи з положень чинного законодавства, доступ дитини до даних благ не залежить від перебування батьків у шлюбі.

Аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Батьки лише отримують та використовують їх від імені дітей. Права та обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Тобто перебування батьків у шлюбі або його розірвання не впливає на обов’язок батьків утримувати дитину.

До Тетіївського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру звернулася пані Катерина, яка бажала в судовому порядку стягнути аліменти на двох неповнолітніх дітей.

Катерина перебуває у шлюбі з 2015 р. Шлюб не розірвано, але фактично шлюбні відносини між подружжям припинились. Жінка з двома дітьми, 2015 і 2018 років народження, проживає окремо від чоловіка вже майже рік. Чоловік не приймає участі у вихованні і утриманні дітей. Пані Катерина перебуває у декретній відпустці по досягненню дитиною трьох років, отримує соціальну допомогу при народжені дитини і більше не має джерел доходу.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України в обов’язок батьків входить утримання своїх дітей, які не досягли повнолітнього віку, при цьому і батько, і мати мають рівні права і обов’язки по відношенню до своєї дитини. Батьківські права зберігаються за ними як в період спільного життя, так і після розірвання шлюбу.

 Заяву на виплату аліментів можна подати, як після розлучення, так і в період шлюбу.

Відповідно до законодавства є можливість вимагати матеріальну допомогу на додаткові витрати, пов’язані, наприклад, з лікуванням дитини або її навчанням.

Відповідно до ст.ст. 84, 86, 90 Сімейного кодексу України чоловік і дружина зобов’язані утримувати і один одного, а не тільки своїх дітей. У разі незгоди одного з подружжя матеріально підтримувати іншого виплати аліментів відбуваються в судовому порядку.

Право на отримання аліментів мають:

  • дружина в період вагітності і протягом 3-х років після народження дитини;
  • непрацездатний чоловік / дружина;
  • чоловік / дружина, що доглядає за дитиною – інвалідом.

Обов’язком батьків є утримання дітей до досягнення ними повноліття, незалежно від того перебувають батьки у шлюбі чи ні. Діти повинні бути забезпечені належним рівнем життя, необхідним для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Це закріплено в ряді нормативно-правових актів: Конвенції ООН “Про права дитини”, Законі України “Про охорону дитинства”, Сімейному кодексі України.

Працівницю Тетіївського бюро правової допомоги Ольгою Романчук було роз’яснено клієнтці її права та можливість звернення до суду не лише з метою стягнення аліментів на утримання дітей, а й на власне утримання. Отже були зібрані всі необхідні документи і підготовано позовну заяву.

Який маємо результат?

 

Суд позовну заяву задовольнив повністю, прийнявши рішення про стягнення з чоловіка пані Катерини аліментів на утримання двох неповнолітніх дітей та її особисте утримання до досягнення дитиною трирічного віку.

 

         Також нагадуємо, що для отримати юридичної консультації Ви можете звернутись до фахівців системи безоплатної правової допомоги, зателефонувавши за номером тел.0-800-21-31-03