назад

Стягнення аліментів під час навчання повнолітніх дітей

 

Повнолітня дочка, син, які продовжують навчання (до досягнення двадцяти трьох років) і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги (частина перша статті 199 Сімейного кодексу України)

Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов’язкової сукупності таких юридичних фактів:

  • досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;
  • продовження навчання дочкою, сином;
  • потреба у зв’язку з цим у матеріальній допомозі;
  • наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

До Миронівського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру звернувся пан Олександр. Його батьки розлучені, батько сплачував аліменти на його утримання до жовтня 2020 р., поки Олександр не досягнув повноліття. На даний час Олександр навчається у технікумі на ІІІ курсі денної форми навчання за державним замовленням. Термін навчання з 1 вересня 2018 року по 26 червня 2022 року. Олександр проживає у гуртожитку, на платній основі, оплата за проживання в гуртожитку складає 400 гривень за місяць, крім того він здійснює додаткові витрати на придбання навчально-методичних посібників, підручників, харчування, придбання одягу, проїзду тощо. Денна форма навчання позбавляє позивача можливості працевлаштуватися та заробляти кошти на власне утримання.

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ, якщо Ви опинились у подібній ситуації.

Відповідно до ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Аліменти на утримання повнолітніх дочки, сина, можуть виплачуватись:

  • в добровільному порядку;
  • в судовому порядку.

Добровільний порядок

Так, один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

Судовий порядок

Відповідно до частини третьої статті 199 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають:

  • той з батьків, з ким проживає дочка, син, які продовжують навчання;
  • безпосередньо дочка, син, які продовжують навчання.

Позовна заява про стягнення аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача.

Розмір аліментів сторони визначають за домовленістю між собою, але за жодних обставин він не може бути меншим від передбаченого частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України (50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку). Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, як вимагає частина друга статті 184 цього Кодексу.

Хто може звернутись до суду

Відповідно до частини третьої статті 199 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають:

  • той з батьків, з ким проживає дочка, син, які продовжують навчання;
  • безпосередньо дочка, син, які продовжують навчання.

 

Центром призначено представника – працівницю Миронівського бюро правової допомоги Надію Орлову. Юристкою було зібрано необхідні документи , що обґрунтовують позовні вимоги (підтверджують право на стягнення аліментів) і  підготовлено позовну заяву до суду про стягнення аліментів на період навчання.

Судом позовну заяву задоволено повністю.