назад

Судова практика Катерини Помилуйко: ДОДАТКОВИЙ СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩІНИ.

Коли в сім’ю приходить горе і раптово помирає близька людина, мало хто одразу замислюється про належне оформлення спадщини. Саме тому законодавець визначив строк в 6 місяців протягом якого треба звернутися до нотаріуса із відповідною заявою. Але життя непередбачуване і трапляється так, що спадкоємці з різних причин пропускають цей строк.

Як бути тоді? Саме з таким питанням до Таращанського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру звернувся пан Олександр, який бажав прийняти спадщину, але пропустив встановлений законом шестимісячний строк. Він є спадкоємцем за заповітом своєї померлої бабусі.
Бабуся померла у 2018 р., на той час вона проживала в іншій країні. Про наявність заповіту залишеного на його ім`я він дізнався випадково і вже поза межами строку. Бабуся за життя склала заповіт, який посвідчено у 2003 р.
Пан Олександр не подавав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, оскільки не був обізнаний про наявність заповіту на його ім`я і дізнався про це випадково. Він спільно з нею не проживав, а через перебування його на військовій службі спілкувався з нею переважно телефоном, оскільки не мав можливості приїздити. Коли пан Олександр звернувся до нотаріальної контори, йому було відмовлено.
Центром БПД призначено представника – працівницю Таращанського бюро правової допомоги Катерину Помилуйко. За таких обставин єдиним виходом було подання позовної заяви про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Чи у всіх випадках строк для прийняття спадщини становить 6 місяців?
Загальний строк для прийняття спадщини становить шість місяців і починає з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він був оголошений померлим.
Як бути, коли цей строк пропущено?
Відповідно до ч.1, ч.3ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частинами 1 та 2 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України)
За змістом ст.1272 ЦК України спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, може звернутися до суду для визначення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Постанова Верховного суду України № 565/1145/17 від 26.06.2019 зазначає, що необізнаність спадкоємців про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку.
Які причини для пропуску строку для прийняття спадщини визнаються поважними?
Як свідчить судова практика, поважними визнаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, зокрема: тривала хвороба, перебування тривалий час за кордоном, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.
Який маємо результат?
Судом позовну заяву задоволено повністю
Права клієнта захищені
Також нагадуємо, що для отримати юридичної консультації Ви можете звернутись до фахівців системи безоплатної правової допомоги, зателефонувавши за номером тел.0-800-21-31-03