назад

Сусідські війни: як відстояти свої права якщо ви залили сусідів

У багатьох з нас час від часу виникають конфлікти з сусідами. Затоплення – досить розповсюджена пригода в житті мешканців багатоповерхівок. Часто це трапляється через несправності сантехнічного обладнання. Але інколи постраждалі використовують це як привід покращити своє матеріальне становище за рахунок сусідів.

Подібна історія трапилася на Полтавщині. До Полтавського бюро правової допомоги звернулася Олександра К., яка розповіла, що в її ванній кімнаті сталася аварія. Розірвався шланг під’єднання змішувача до трубопроводу, внаслідок чого було частково затоплено квартиру знизу.

Жінка хотіла вирішити проблему мирним шляхом, тобто, компенсувати вартість відновлювального ремонту. Разом з господаркою постраждалої квартири дійшли згоди, що компенсація становитиме 2 тис. грн., оскільки стелю необхідно обробити протигрибковим розчином та переклеїти шпалери.

Утім, Олександра так і не передала сусідці знизу гроші. Та почала уникати зустрічі, а згодом взагалі перестала спілкуватися. А нещодавно жінка отримала листа, з якого дізналася, що сусідка звернулася з позовом до суду та прохає стягнути з неї на свою користь 10 тис. грн в рахунок відшкодування шкоди через залиття квартири.

Цією справою зайнявся фахівець Полтавського бюро правової допомоги Артем Пархоменко.

«Вивчивши матеріали справи, я дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 10 тис. грн є надто завищеними, а крім того не підтверджуються належними та допустимими доказами, тобто є недоведеними», – розповів юрист.

Фахівець склав відзив на позовну заяву та заперечення, у яких акцентовано увагу на недоведеності позовних вимог. Адже, відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, у разі залиття, аварії у квартирі складається відповідний акт встановленої форми.

«У даному випадку цей акт було складено з грубими порушеннями. Тому на підставі цього документу визначити обсяг необхідного ремонту та скласти кошторис, що відповідав би дійсності, є неможливим. Жодного доказу, який би свідчив про обсяг ремонтних робіт, що були проведені у квартирі позивача, та їхню вартість не було надано», – зазначив Артем Пархоменко.

Тому місцевий суд частково задовольнив позовну заяву, стягнувши на відшкодування збитків 2 тис. грн. У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись із рішенням місцевого суду, сусідка оскаржила його до апеляційного суду. Юрист системи БПД склав відзив на апеляційну скаргу. З наведеними аргументами також погодився апеляційний суд, залишивши рішення місцевого суду без змін, а апеляційну скаргу сусідки – без задоволення.

Таким чином, завдяки діям фахівця безоплатної правової допомоги Полтавщини не допущено безпідставне стягнення з Олександри К. грошових коштів у завищеному розмірі та захищено її права.

Як діяти, якщо з вашої вини сталося залиття сусідньої квартири?

Консультує юрист Полтавського бюро правової допомоги Артем Пархоменко.

Опинившись у подібній ситуації, не можна ігнорувати проблему, що виникла. Адже втрачений час при вирішенні подібних проблем може коштувати вам занадто дорого. Не зважаючи на те, що поради, як кажуть «на всі випадки життя», надати не можливо, рекомендував би вести діалог із постраждалими від затоплення. Це, як мінімум, дасть можливість з’ясувати масштаб завданої шкоди та домовитися про відшкодування без зайвих переплат.

Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» у разі залиття, аварії у квартирі складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком № 4. До участі у складанні цього документу залучаються постраждалий, представники управляючої компанії чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також винуватець події. Останньому необхідно простежити, щоб у цьому документі був відображений реально існуючий стан речей.

Щодо позасудового «мирного» врегулювання, варто зазначити, що доцільно обговорювати проблему з постраждалими та пропонувати відшкодування шкоди у розмірі, що реально була завдана. Це дасть можливість уникнути сплати значно більшої суми, що складатиметься не тільки із вартості ремонту, а ще й судових витрат, розмір яких є значним.

Якщо ж врегулювати у позасудовому порядку спір все ж не вдалося, за допомогою фахівця доцільно проаналізувати докази, що надані до суду позивачем та надати свої аргументи, що слугуватимуть противагою доводам позивача. Адже суд при вирішенні справи надає оцінку доводам обох сторін та приймає рішення відповідно до закону.