назад

Свідоцтво про народження – через 35 років

А чи замислювалися ви над тим, що серед нас живуть люди-невидимки? Це – люди без жодних документів, яких не існує юридично. Такі випадки є далеко непоодинокими і саме з одним із них стикнулися фахівці Захарівського бюро правової допомоги Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД, що на Одещині.

Ось яку історію розповіла пані Тетяна. Раніше вона мешкала в селі Яснопіль Березівського району Одеської області. У 1984 році народила дитину у пологовому відділені Березівської центральної районної лікарні.

«Чому не зареєструвала народження дитини в органах РАЦС, зараз вже й згадати не можу. Коли син був маленький – особливої потреби в документах начебто і не було. Адже в селі всі один одного знали, в садочку про документи чомусь не спитали, школу він закінчив також без документів», – розповідає жінка.

Проблеми почалися, коли Сергій захотів вступити до вищого навчального закладу. Саме тоді стало зрозуміло, що документи так просто отримати не вийде. Для того, аби виправити ситуацію, Тетяна зверталась до відділів державної реєстрації актів цивільного стану та до Березівської центральної районної лікарні. Проте, довгі роки намагань матері отримати свідоцтво про народження сина виявились безрезультатними.

Тим часом Сергію виповнилося вже 35 років. Весь цей час проживав в селі, не маючи жодних документів, не міг офіційно працевлаштуватися. Жив з того, що розводив худобу, свиней та курей, вирощував городину.

Майже втративши віру у те, що син зможе отримати паспорт, Тетяна все таки вирішила звернутися за юридичною допомогою до фахівців Захарівського бюро правової допомоги.

«Оцінивши ситуацію жінки, я прийняла рішення, що у зв’язку з відсутністю у Тетяни медичних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація народження, справа може бути вирішена тільки в судовому порядку шляхом подання заяви про встановлення факту  народження дитини», – розповіла начальниця бюро Марина Кулік.

Зібравши докази, які підтверджували факт народження Тетяною дитини, юристка підготувала та подала до Фрунзівського районного суду Одеської області відповідну заяву. 2 березня 2020 року суд задовольнив заявлені вимоги в повному обсязі, а саме – встановив факт народження дитини. 10 квітня 2020 року рішення набрало законної сили на його підставі. Тетяна отримала свідоцтво про народження сина, що дало змогу розпочати процедуру отримання паспорта громадянина України.

Коментує начальниця Захарівського бюро правової допомоги Марина Кулік:

Протягом якого строку батьки зобов’язані зареєструвати народження дитини?

Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України).

Крім цього, Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Головне, про що хотілося б наголосити – не варто затягувати з реєстрацією народження дитини, оскільки в подальшому вона позбавлена можливості реалізувати свої права та інтереси, зокрема, це право на громадянство, освіту, медичну допомогу, працевлаштування тощо.

Чи передбачена відповідальність батьків за несвоєчасну реєстрацію народження дитини?

Так, несвоєчасна реєстрація народження дитини  є підставою для покладення на батьків адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 2 статті 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій зазначено, що несвоєчасна без поважної причини реєстрація батьками народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).

На підставі якого документа реєструється народження дитини, яка досягла одного року і більше?

Для проведення державної реєстрації народження дитини необхідно надати наступні документи: медичне свідоцтво про народження (або дублікат) форми  № 103/о; медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.

Як діяти, якщо відсутні документи, на підставі яких проводиться реєстрація народження дитини?

При відсутності вказаних документів, державна реєстрація проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини даною жінкою. Адже пунктом 7 частини 1  статті 315 ЦПК України та пунктами 1, 4, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року  встановлено, що  суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Після встановлення у судовому порядку факту народження орган реєстрації актів цивільного стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.