назад

Система БПД допомогла буковинцю, якого хотіли позбавити права на землю

Випадки, коли людям безпідставно відмовляють у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на жаль, не поодинокі. 

З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Микола. Чоловік розповів, що у Головному управлінні Держгеокадастру у Чернівецькій області йому відмовилися надати дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність (орієнтовна площа 0,23 га). На цій ділянці, яка розташована за межами села Заволока Сторожинецького району, пан Микола збирався вести особисте селянське господарство за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Причина відмови – на момент подачі заяви від пана Миколи, в ГУ Держгеокадастру вже була зареєстрована заява іншої особи про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (орієнтовна площа 2 га) для ведення особистого селянського господарства за межами села Заволока.

У центрі правової допомоги панові Миколі призначили адвоката – Лілію Палікиржу. Вона підготувала позов до Чернівецького окружного адміністративного суду про визнання протиправною та скасування відмови пану Миколі у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою.

«Твердження Головного управління Держгеокадастру суперечить нормам Закону України, оскільки надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі, яка звернулася з заявою раніше, не є однією з виключних підстав, необхідних для законної відмови у наданні такого дозволу в даному випадку пану Миколі. А твердження про те, що він буде позбавлений можливості безпосередньо отримати у власність цю земельну ділянку – необґрунтоване, оскільки як пан Микола, так і особа, яка раніше звернулася до Держгеокадастру мають рівне право розробити проєкти землеустрою», – пояснює адвокат Лілія Палікиржа.

Розглянувши матеріали справи, суд вирішив: визнати протиправною та скасувати відмову щодо надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою панові Миколі, а також зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області повторно розглянути це питання.

Коментує адвокат Лілія Палікиржа, яка співпрацює з системою БПД:

Що може бути підставою відмови у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою?

За приписами Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Жодної з цих підстав для відмови у задоволенні клопотання пана Миколи у суді не доведено.

Чи можуть надати комусь пріоритет щодо отримання дозволу на розробку проєкту землеустрою?

   Будь-які законні критерії щодо визначення пріоритетності того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відсутні.  Тож Держгеокадастр не має підстав вважати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

    Справа № 824/101/19-а