назад

Таки довів, що є рідним батьком!

Як довести, що саме ви – тато дитини, якщо в свідоцтві про її народження батьком записаний інший чоловік? Це можна зробити через суд.

З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Дмитро. Він розповів, що у 2003 році познайомився з громадянкою Анастасією і наприкінці 2004 року вони почали жити разом. У 2005 році у жінки народився син, проте на той час вона ще перебувала в зареєстрованому шлюбі з паном Василем, тому в актовому записі про народження дитини у відомостях про батька зазначені саме його дані.

Після народження сина Дмитро прийняв його як рідного та почав виховувати. У 2006 році Анастасія розірвала шлюб із Василем. У цивільному шлюбі з Дмитром подружжя прожило до 2012 року. Далі Анастасія покинула Дмитра та їхнього сина, забрала речі та переїхала проживати до своєї матері. Відтоді дитина живе з Дмитром і вважає саме його своїм татом.

На початку 2019 року Анастасія важко захворіла на невиліковну хворобу і невдовзі померла. Однак, перед смертю вона повідомила Дмитра, що саме він –  біологічний батько дитини, яку виховує.

Для встановлення обставин, хто ж насправді є біологічним батьком хлопчика Дмитро звернувся до приватної лабораторії. Експертний висновок – біологічним батьком дитини з вірогідністю 99,9999% є саме він.

Далі Дмитро звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про народження сина, а саме – щоби в стрічці про батька дитини зазначили саме його. У відділі ДРАЦСу відповіли, що зробити це можна лише через суд, оскільки предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.

Адвокат Олег Мазур, якого у центрі правової допомоги призначили допомогти Дмитрові, звернувся до Шевченківського районного суду м.Чернівці із позовом про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини. За результатами розгляду справи суд задовольнив позов і визнав Дмитра батьком дитини, а також зобов`язав відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини (Справа № 727/1789/2).

Коментує адвокат Олег Мазур, який співпрацює з системою БПД:

Що є підставою для визнання батьківства і хто може пред’явити відповідний позов?

За ст. 128 Сімейного Кодексу України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. При цьому позов про визнання батьківства може пред`явити особа, яка вважає себе батьком дитини.

У постанові Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків, або особою котра вважає себе батьком.

Виникає спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини?

За ст. 129 Сімейного кодексу України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред’явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Які докази необхідно подати до суду?

До суду необхідно подати докази, що підтверджують батьківство відповідача. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в сукупності.

Доказами до позову про визнання батьківства можуть бути, наприклад:
– докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім’ї, витяги з погосподарських та домових книг, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо);
– покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини;
– висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи (що є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку).

Варто зазначити, що в окремих випадках суд сам може призначити експертизу для встановлення батьківства. Найбільшою вірогідніс­тю встановлювати походження дитини від певної особи є експертиза за ДНК.