назад

Травмувалися взимку – отримайте відшкодування

Під час ожеледиці підвищується ризик отримати травму. Що ж робити і до кого звернутися, якщо ви послизнулися і травмувалися? Як захистити свої інтереси та отримати відшкодування за заподіяну травмою шкоду? Роз’яснює фахівчиня Чернівецького місцевого центру з надання БВПД Аліна Зузуля.

Законодавство України передбачає, що громадяни мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю через дії чи бездіяльність балансоутримувачів об’єктів благоустрою. Тому нагадаємо, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані:

1) утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою прилеглу до цих об’єктів територію;

 2) утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об’єкти благоустрою (їх частини);

3) усувати на закріплених за ними об’єктах благоустрою (їх частинах) за власний рахунок та в установлені строки пошкодження інженерних мереж або наслідки аварій, що сталися з їх вини;

4) усувати на закріплених за ними об’єктах благоустрою (їх частинах) наслідки надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в установленому порядку;

7) відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України тощо.

Варто зазначити, що за порушення норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів передбачена адміністративна відповідальність  (ст. 152 КУпАП).

Перед зверненням до суду передусім необхідно визначити належного відповідача (відповідальну особу). Якщо отримали травму біля прибудинкової території, відповідальними будуть компанії, які надають послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, біля магазинів – власники або орендарі, тощо.

По-друге, для звернення до суду з відповідним позовом необхідно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми, а саме:

✅ довідку з лікувального закладу, у якій зазначається вид травми та за яких обставин вона сталася тощо;

✅ обов’язково сфотографувати місце падіння, щоб на фото була прив’язка до назви вулиці, номеру будинку, чи будь-якого об’єкту нерухомості з вивіскою.

✅ покази свідків: запишіть контактні дані осіб, які бачили ваше падіння.

✅ зберігайте усі квитанції з витрат на переїзд, лікування, які пов’язані з травмуванням.

✅ підтвердження завданої моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків щодо тяжкості моральних страждань, медичні рецепти на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

За Законом України «Про судовий збір» при подачі позову про відшкодування заподіяної травмою шкоди ви звільняєтесь від сплати судового збору.