назад

Трубопровід під земельною ділянкою. Захист прав

На Вашій земельній ділянці працівники нафтовидобувної компанії спецтехнікою проводили земельні роботи, при цьому пошкодили усі Ваші насадження, розкопали город і в такому стані залишили. Що ж тепер робити? Ви зазнали втрат втрат, не буде урожаю, не буде чим годувати родину. Як діяти та хто має відшкодувати Вам завдані збитки?

Такі та подібні запитання неодноразово задають жителі віддалених населених пунктів Івано-Франківщини під час  виїзних консультацій працівниками Долинського бюро правової допомоги Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Зазначаємо! Право власності на землю гарантується і є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні.

Якщо земельна ділянка призначена для ведення особистого селянського господарства та належить Вам на праві власності і через неї проходить магістральний трубопровід такі відносини регулюються Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» (далі-Закон).

Зокрема, Законом визначено, що підприємства магістральних трубопроводів під час виконання капітальних та інших планових робіт з метою забезпечення безаварійної експлуатації магістральних трубопроводів на належній Вам земельній ділянці мають право:

  • облаштовувати під’їзні шляхи та пересуватися будь-якими видами транспорту і спеціальної техніки на об’єкти магістральних трубопроводів для їх технічного обслуговування, проведення ремонтних робіт згідно із схемами під’їздів, погодженими з власниками або користувачами земельних ділянок,
  • проводити земляні роботи, необхідні для забезпечення нормальної експлуатації об’єктів магістрального трубопроводу, за умови повідомлення про це власників або користувачів земельних ділянок не менш як за три дні до початку робіт та приведення цих земельних ділянок у стан, придатний для подальшого використання за призначенням.

А у разі аварії або загрози її виникнення (аварійної ситуації) підприємства магістральних трубопроводів без попереднього погодження з власниками або користувачами земельних ділянок, мають право безперешкодно проїжджати до місця аварії (аварійної ситуації) для виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт, при цьому також мають право проводити земляні та інші роботи для негайної локалізації аварій (аварійних ситуацій), ліквідації наслідків або відвернення їх загрози.

Важливо! Статтею 17 Закону встановлено, що підприємства магістральних трубопроводів зобов’язані відшкодовувати власникам або користувачам земельних ділянок шкоду, заподіяну під час виконання зазначених робіт, та за свій рахунок приводити земельні ділянки, на яких вони проводилися, у стан, придатний для подальшого використання за цільовим призначенням після закінчення планових та аварійно-відновлювальних робіт.

Ви маєте право вимагати від власника магістрального трубопроводу привести за свій рахунок земельну ділянку у стан придатний для використання за її цільовим призначенням або вимагати відшкодування шкоди, письмово звернувшись до власника підприємства.

У випадку неправомірного відхилення Ваших вимог спір може бути передано на розгляд суду.

 

Дана консультація підготовлена начальником Долинського бюро правової допомоги Галиною Стефанишин.