назад

Трудові гарантії та права донорів крові

Держава сприяє становленню, розвитку та популяризації добровільного безоплатного донорства, заохочує здійснення добровільних безоплатних донацій та забезпечує донорам компенсацію витрат, пов’язаних із донацією крові та/або компонентів крові, а також гарантує захист прав донора крові та/або компонентів крові.

Більше про трудові гарантії та права донорів крові – у консультації юристки Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольги Волощук та волонтера БПД Кароліни Руснак.

Зокрема, особа, яка бажає здійснити донацію крові та/або компонентів крові, має право на:

1) достовірну та своєчасну інформацію про стан свого здоров’я, пов’язану із здійсненням донорської функції;

2) участь у діяльності громадських організацій з метою популяризації добровільного безоплатного донорства;

3) правовий захист від будь-яких форм дискримінації за станом здоров’я;

4) відшкодування шкоди, заподіяної її здоров’ю у зв’язку з виконанням донорської функції.

Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX закріплює гарантії прав донора крові та компонентів крові.

Законодавчо передбачено, що у  день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності зі збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу.

Окрім цього, після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові донору надається день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації або уповноваженого органу.

   Важливо! За бажанням донора цей день приєднується до щорічної відпустки.

Для того, щоб у роботодавця були законні та достатні підстави для увільнення працівника від роботи останньому необхідно надати довідку, яка видається за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Якщо за погодженням із роботодавцем в день безоплатної донації крові та/або компонентів крові донор був залучений до роботи, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку.

Якщо ж донація крові та/або компонентів крові відбувалась у період щорічної відпустки, така відпустка продовжується на один день.

Протягом року після здійснення донації донори мають право на допомогу з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи. Така пільга надається донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію:

  • крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам;
  • або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу;
  • або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу.