назад

Цивільна дружина загиблого захисника України в суді установила факт проживання однією родиною

У разі загибелі під час виконання обов’язків військової служби допомога рідним військового становить 750-кратний прожитковий мінімум. Наразі це сума у 1,5 млн. гривень. Для оформлення виплати такої грошової допомоги дружині загиблого потрібно надати свідоцтво про шлюб. А що робити, якщо його немає, а родинні відносини є? Про це – у нашій успішній справі.

Кирило та Світлана впродовж 12 років були в шлюбі, ростили та виховували двох дітей. У 2017 році чоловік і дружина посварились та оформили  розлучення. У паспорті з”явився штамп про розірвання шлюбу. Проте подружжя з часом примирилось і  продовжило жити однією родиною, але вже без офіційного оформлення.

Минув час. Кирило пішов служити у Збройні сили України та захищав рідну землю. Страшна звістка прийшла в родину у березні 2020 року. Кирило загинув. Світлана лишилась одна з дітьми. Жінка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. При цьому навіть оформити  статус дружини загиблого та відповідні пільги вона не змогла, адже офіційно вони були розлучені.

З такою проблемою жінка звернулась до Жовтоводського бюро правової допомоги. Вона розповіла, що у період подружнього життя постійно перебувала на утриманні свого чоловіка, вела з ним спільне господарство, отримувала від нього гроші для оплати комунальних платежів, купівлі продуктів харчування, ліків, тощо. Оскільки дохід жінки за попередні 6 місяців не перевищував 2 прожиткових мінімумів, вона мала право на безоплатну вторинну правову допомогу від держави. Тож після написання заяви та збору пакету документів їй було призначено державного правника для складання процесуального документа – позовної заяви про встановлення факту проживання однією сім’єю та перебування на утриманні чоловіка.

Коментує юрист Жовтоводського бюро правової допомоги Катерина Козенко:

У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-ХІV у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання. Такими непрацездатними особами у тому числі є дружина, якщо вона не працює та доглядає дітей потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

Оскільки заявниця та її чоловік не перебували в офіційно зареєстрованому шлюбі, то виникли проблеми з оформленням щомісячних страхових виплат тощо. Заявниця потребувала встановлення юридичного факту проживання однією сім`ю та перебування на утриманні загиблого чоловіка. Для того, щоб довести факт проживання однією родиною суду в якості доказів було наведено:

  • дані з управління праці та соцзахисту, які свідчили про те, що жінка отримувала допомогу при народженні дитини;
  • банківські виписки з рахунків, які свідчили, що жінка систематично отримувала гроші від чоловіка на утримання себе та дітей;
  • довідка з лікарні про те, що подружжя народило дитину, а батько брав участь у пологах, що підтверджувало міцні родинні стосунки;
  • покази свідків, які були очевидцями подружнього життя Кирила та Світлани.

Суд розглянув заяву та вирішив задовольнити та встановити факт постійного проживання однією родиною як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та  встановити факт перебування на утриманні чоловіка до дня його смерті.

Це дасть змогу родині оформити додаткові соціальні пільги, розраховувати на виплату одноразової допомоги. Так, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975. У разі загибелі під час виконання обов’язків військової служби допомога виплачується рідним військового в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму. Наразі ця сума становить понад 1,5 млн. гривень. Водночас для оформлення виплати грошової допомоги дружині потрібно надати свідоцтво про шлюб. Тож у випадку із клієнткою Жовтоводського бюро правової допомоги  Світланою отримане рішення суду може суттєво вплинути на факт призначення такої допомоги.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89633977