назад

Сестра хотіла оскаржити заповіт матері. Фахівці системи БПД допомогли захистити права спадкоємиці

Пані Ольга звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, коли дізналася, що її сестра хоче оскаржити заповіт матері. Відповідно до заповіту все майно матері успадкувала саме пані Ольга. Довести, що заповіт дійсний, жінці допомогла адвокатка, призначена в місцевому центрі.

На думку сестри пані Ольги, заповіт, складений у 2008 році, слід було визнати нікчемним, оскільки посвідчив його секретар виконавчого комітету сільської ради, який начебто не мав відповідних повноважень. У позовній заяві сестра посилалась на відсутність рішення виконавчого комітету сільської ради про наділення секретаря повноваженнями здійснювати нотаріальні дії.

У місцевому центрі захищати інтереси пані Ольги доручили адвокатці Людмилі Адамчук.

Представниця відповідачки в судовому засіданні зазначила, що дійсним, тобто таким, що відповідає вимогам закону, є заповіт, складений із дотриманням таких вимог:

  • посвідчений уповноваженою особою, яка мала на це право в силу закону;
  • відсутні порушення його форми та посвідчення;
  • волевиявлення заповідача було вільним і відповідало його волі.

«Відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 37 Закону України «Про нотаріат» (в редакції, чинній на момент посвідчення оспорюваного заповіту) у населених пунктах, де немає нотаріусів, посадові особи виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад народних депутатів, вчиняли, зокрема, й такі нотаріальні дії, як посвідчення заповітів», – наголосила адвокатка.

За її словами, наведена норма закону містила пряму вказівку щодо покладення на посадових осіб виконавчих комітетів сільських рад, у випадку відсутності в такому населеному пункті нотаріусів, повноважень на вчинення нотаріальних дій. При цьому інформації про необхідність прийняття виконавчим комітетом рішень про наділення посадової особи такими повноваженнями зазначений законодавчий припис не містив.

Взявши до уваги аргументи представниці відповідачки, суд дійшов висновку, що вчинення нотаріальних дій посадовою особою виконавчого комітету сільської ради, якою, в тому числі є її секретар, у випадку відсутності у населеному пункті нотаріуса, є здійсненням відповідним органом місцевого самоврядування (від імені якого діє її посадова особа) делегованих повноважень.

Зрештою суд вирішив, що вимоги позивачки про визнання заповіту нікчемним є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Справа № 686/3253/21