назад

У Великомихайлівському бюро правової допомоги пенсіонеру допомогли відстояти право на користування власним будинком без жодних перешкод

Стаття 47 Конституції України проголошує, що кожен має право на житло, адже нам потрібно місце, де можна відпочивати, зігріватись у холодну пору року готувати їжу. Право на житло тісно пов’язане з обов’язками інших осіб і державних органів щодо охорони, захисту та відновлення житлових прав громадянина у разі їх порушення.

Саме за допомогою в реалізації права розпоряджатися власним житлом до Великомихайлівського бюро правової допомоги звернувся житель с. Полєзне Великомихайлівського району Одеської області.

Він розповів, що є пенсіонером та проживає у будинку, який подарував йому ще його батько, разом з дружиною. Але зареєстрованих осіб в цьому будинку набагато більше – його син, дружина сина, їхні четверо синів.

Сім’я сина фактично проживає в іншому будинку вже 14 років, проте змінювати місце реєстрації не вони не бажають.

Чоловік скаржився, що через те, що в його житловому будинку зареєстровані сторонні люди, він не може оформити субсидію, а пенсія не дозволяє вчасно сплачувати рахунки, через це утворюється заборгованість.

Крім того, на його адресу постійно надходять заяви з банку про заборгованість перед банком його онуків. Такі листи дуже хвилюють і непокоять його та його дружину. Як наслідок – погіршилося самопочуття та психологічний стан пенсіонерів.

В.о. начальника Великомихайлівського бюро правової допомоги Ольга Вуколовапояснила клієнту, що в даному випадку можливо зняти з реєстрації осіб, що не проживають в будинку клієнта примусово, згідно рішення суду.

Відповідно до частини 1 статті 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Крім того, стаття 319 Цивільного кодексу України визначає, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно зі статтею 71 Житлового кодексу, при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім’ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.

Стаття 72 Житлового кодексу встановлює, що внаслідок відсутності особи за місцем реєстрації понад встановлені строки суд може визнати особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням.

Після розмови з клієнтом, в ході якої він висловив намір скористатися своїм правом на БВПД, Ольга Вуколова склала та подала до Великомихайлівського районного суду Одеської області позовну заяву про позбавлення права користування жилим приміщенням.

До позову були додані акт обстеження умов мешканця, складений депутатом сільської ради, в якому підтверджувалося, що фактично в будинку проживають дві особи – наш клієнт та його дружина. Крім того, в судовому засіданні виступили свідки, які також підтвердили, що з 2004 року син позивача зі своєю родиною проживають окремо. В ході розгляду справи відбулося 4 судових засідання. В результаті суд, заслухавши сторони, прийняв позитивне рішення.

Тепер наш клієнт може користуватися власним будинком без жодних перешкод.