назад
07.09.21

Учаснику бойових дій допомогли скасувати протиправно нараховані проценти за користування кредитом

Складна економічна ситуація в країні змушує українців час від часу звертатися до фінансових установ за кредитами для того, щоб тимчасового покращити свій фінансовий стан. Так, і клієнт Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, який має статус учасника бойових дій,  на початку 2019 року отримав кредит від фінансової установи у розмірі 5000 гривень. Після цього чоловік уклав контракт з Міністерством оборони України про проходження військової служби у Збройних силах України.

Отож, відповідно до ч.15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», позикодавець не має права нараховувати учаснику бойових дій штрафні санкції, пеню, а також відсотки за користування кредитом.

Проте, фінансова установа проігнорувала цю державну гарантію для військовослужбовця. Більше того, горе-кредитор у 2020 році звернувся до приватного нотаріуса та отримав його виконавчий напис, відповідно до якого з захисника України мали примусово стягувати вже 14 350 гривень, з яких: заборгованість по основному боргу (тіло кредиту) становить 5000 гривень, заборгованість по відсоткам за користування кредитом 6050 гривень, комісія становить 450 гривень, пеня та інші штрафні санкції становить 2450 гривень та 400 гривень відповідно.

Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку

За вирішенням своєї правової ситуації чоловік звернувся до системи безоплатної правової допомоги.

Отож, юрист Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД Василь Романюк подав заяву до Шевченківського районного суду міста Києва про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов`язаним з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов`язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, – юрист Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь Романюк.

Юрист центру звернув увагу, що оригінал кредитного договору та засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості виключено з переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, а отже нотаріус має право (повноваження) вчиняти виконавчі написи на кредитних договорах виключно у випадку їх нотаріального посвідчення в порядку визначеному пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 199 року № 1172.

Шевченківський районний суд міста Києва дійшов висновку, що юрист центру належним чином довів обставини, за якими чинне законодавство України передбачає можливість визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а тому  вимогу по скасування виконавчого напису нотаріуса задоволено у повному обсязі та скасовано борг нашого клієнта на суму понад 14 000 гривень.

        

Ознайомитися з повним текстом судового рішення можна за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97509510