назад

Учаснику бойових дій усиновити дітей допоміг фахівець системи БПД Львівщини

Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Водночас, це надзвичайно важливий крок, що вимагає від усиновлювачів крім батьківських обов’язків, відповідальності та низки емоційних і матеріальних ресурсів.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Це означає, що такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі суперечать культурним нормам усиновлювачів.

Фахівець Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Дмитро Янюк допоміг клієнту, учаснику бойових дій, у справі про усиновлення.

Володимир Ковтонюк (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань) є учасником бойових дій, двічі був на ротації на Сході України. Після службу у ЗСУ у 2016 році одружився із Неонілою Цюпак, яка від першого шлюбу має 2-х синів, батько яких позбавлений батьківських прав у 2014 році. Пан Володимир одружившись, вирішив усиновити дітей і виховувати їх як рідний батько.

Юрист Дмитро Янюк пояснив клієнту, що в першу чергу, при бажанні законного чоловіка усиновити (удочерити) дітей дружини або чоловіка від першого шлюбу, необхідно звернутися в службу у справах дітей та отримати висновок про доцільність усиновлення. Перелік документів, які вимагаються для отримання рішення, такий:

 • заява кандидата в усиновлювачі + копія паспорта
 • довідка про заробітну плату або декларація про доходи
 • заява другого з подружжя і згода дітей (з 10 років)
 • довідка з поліклініки про стан здоров’я дитини
 • документ, що підтверджує право власності на житло
 • медичний висновок про стан здоров’я усиновителя
 • довідка про те, що усиновитель не позбавлений батьківських прав
 • копія свідоцтва про народження дітей
 • довідка про реєстрацію місця проживання (раніше – довідка про склад сім’ї)
 • довідка про несудимість усиновителя
 • копія свідоцтва про одруження

Крім того, до перерахованого вище списку слід додати один із таких документів: нотаріально завірена згода біологічних батька або матері на усиновлення дитини, рішення суду про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатним або копія свідоцтва про смерть батька (матері), рішення суду про визнання безвісно відсутнім або померлим.

Копії документів надаються разом з оригіналами. Термін видачі рішення служби у справах дітей становить 10 днів з моменту звернення. За надання висновку соцслужби про доцільність усиновлення дитини дружини (або чоловіка) плата не стягується.

Зібравши всі необхідні документи, усиновителю необхідно звернутися із заявою про усиновлення до суду, за місцем проживання дитини. Крім основних вимог, заява також може містити клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.

Отримавши такий висновок, юрист Дмитро Янюк підготував заяву про усиновлення, яку було подано в Кам’янка-Бузький районний суд, оскільки дитина разом із законною матір’ю проживають у цьому районі.

Після відкриття провадження, справа двічі переносилася у зв’язку з неможливістю взяти участь у справі присяжних, оскільки дана категорія справ вимагає їхньої участі. На третьому засіданні судом було прийняте рішення про надання дозволу на усиновлення паном Володимиром дітей пані Неоніли.

Коментує юрист Буського місцевого центру з надання БВПД Дмитро Янюк:

Що враховується судом при прийнятті рішення про усиновлення?

При розгляді справ про усиновлення (удочеріння) дітей в Україні суд, в першу чергу, повинен виходити з інтересів дитини, тому детально вивчаються всі обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров’я, матеріальне становище усиновителя, його сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви усиновлення. Крім того, береться до уваги особистість дитини і стан її здоров’я, відносини з потенційним усиновлювачем.

Скільки коштує усиновлення дитини в Україні?

В Україні процедура усиновлення дітей є безкоштовною. Єдиним обов’язковим офіційним платежем є судовий збір за подачу заяви, який стягується відповідно до Закону України «Про судовий збір».